«برایان هوک»: وزیر خارجه واقعی ایران «قاسم سلیمانی» است

«برایان هوک» گفت که ایران می خواهد عراق کشوری زیر سلطه باشد.

میدل ایست نیوز: «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت مردم ایران از درون به رژیم فشار وارد می‌کنند و انتظارشان از دیگر کشورها این است که آنها هم از خارج به رژیم فشار وارد کنند.

آقای هوک روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت در نشست «یک سال پس از خروج آمریکا از برجام؛ سیاست ایالات متحده در قبال ایران» در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن گفت: «آن‌هایی که از توافق اتمی برجام حمایت کردند، وارد نوعی قمار شدند که شاید در ۱۰ سال آینده ایران رفتاری میانه‌رو انتخاب کند. ما با توافق مشکلی نداریم، مشکل بزرگ ما با توافق بد است».

او در مورد اهداف کمپین فشار حداکثری بر ایران گفت: «ما تاثیر این تغییرات را می‌بینیم و قصد ما این است که هزینه سیاست خارجی ایران را بالا ببریم. وقتی ما فشار مالی به ایران وارد می‌کنیم، معنایش این است که ایران نمی‌تواند هزینه فعالیت‌های نیابتی‌اش را پرداخت کند».

هوک در پاسخ به پرسشی که چرا محمد جواد ظریف به این‌جا آمده و کسی در سطح او به نامه‌اش پاسخ نداده گفت: «ظریف در حرف زدن خوب است و به قولی همین یک کار را بلد است. به واقع قدرت ندارد و وزیر امور خارجه واقعی ایران قاسم سلیمانی است. ظریف می‌آید و بقیه را تحریک می‌کند که بیایند و این سوال را بپرسند. این تله‌ای است که برخی در آن می‌افتند. ظریف کاره‌ای نیست و اگر می‌خواهید بدانید در آن کشور چه خبر است، کمتر به ظریف توجه کنید و بیشتر سپاه پاسداران را دنبال کنید».

برایان هوک افزود: «وقتی‌ می‌بینید اعراب و اسرائیل در مورد ایران این طور تفاهم کامل دارند، باید توجه کنید. او همچنین در مورد استفاده از تحریم‌ها اضافه کرد: تحریم ابزار خوبی است و ما باید از آن استفاده کنیم. وقتی آمریکا قدرت اقتصادی برتر جهان است، دلیل ندارد این قدرت را در جایی انبار کند. تحریم ابزاری است که می‌تواند اجازه دهد اهداف امنیت ملی را با فشار اقتصادی به دست بیاوریم».

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت:‌ کار ایران این است که برود و هویت ملی را منحل کرده و جای آن را با هویت‌های فرقه‌ای با هدف ایجاد حاکمیت دینی، جایگزین کند. ایران خواهان یک عراق باثبات نیست، ایران خواستار عراقی است که زیر سلطه ایران باشد.

آقای هوک در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی‌های زیادی از ایران دارد و چرا آن کافی نیست گفت:‌ وقتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع داد و گفت توانایی تایید کردن صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ندارد، کسی توجه نداشت که آن زمان هم آژانس بازرسی‌های خود از ایران را انجام می‌داد. وقتی شما به مضامین و مصداق‌های بازرسی نگاه می‌کنید، می‌بینید که خیلی هم قوی نیستند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
VOA
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن