عادل الجبیر: با قطر همکاری امنیتی داریم

وزیر خارجه عربستان درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد این کشور که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید نیز گفت: این پرونده حساس شده و حقایق با روند تحقیقات مشخص می‌شوند و عوامل این پرونده در عربستان محاکمه خواهند شد.

میدل ایست نیوز: وزیران خارجه عربستان و بحرین در گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای در منامه با حضور مسؤولان دولتی و غیردولتی درباره مسایل دفاعی، سیاست خارجه و خاورمیانه و نیز سازمان همکاری اسلامی، پرونده خاشقجی و روابط با آمریکا و ایران صحبت کردند.

شبکه خبری اسکای نیوز عربی گزارش داد، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس مذکور سیاست خارجه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را “خردمندانه و واقعگرایانه” توصیف کرد و گفت: ما همه کشورهای (عربی) حوزه خلیج (فارس) از این سیاست حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: عربستان روابط استراتژیکی با آمریکا دارد و این روابط هرگز تغییر نخواهند کرد. منافعی وجود دارند که ما باید از آنها حمایت کنیم و در کنار کسانی که به ما کمک خواهند کرد، بمانیم.

وزیر خارجه عربستان درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد این کشور که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید نیز گفت: این پرونده حساس شده و حقایق با روند تحقیقات مشخص می‌شوند و عوامل این پرونده در عربستان محاکمه خواهند شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان در ادامه با تکذیب هر گونه روابط کشورش با اسرائیل گفت: باید قبل از هر گونه عادی سازی روابط با اسرائیل روند صلحی ایجاد شود که حق فلسطینی‌ها را به آنها بدهد.

وی تاکید کرد:‌ روند صلح باید کلید روابط با اسرائیل باشد.

الجبیر درباره مساله تحریم قطر نیز تاکید کرد: ما مشکلاتی با قطر داریم اما همکاری‌های امنیتی با دوحه ادامه دارند و ائتلاف استراتژیک خاورمیانه هرگز تحت تاثیر اختلافات دیپلماتیک قرار نخواهد گرفت.

وزیر خارجه عربستان درباره سوریه نیز گفت: تردید باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا در دادن اسلحه به مخالفان سوری موجب دخالت روسیه در سوریه شد.

وی افزود: شورای همکاری خلیج (فارس) مهمترین موسسه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس باقی خواهد ماند و ما تلاش کردیم که این شورا تحت تاثیر اختلافات با قطر قرار نگیرد.

این مسؤول عربستان درباره روابط ریاض با آنکارا نیز گفت: ترکیه کشور دوست ماست و ما روابط تجاری و سرمایه‌گذاری خوبی با آنها داریم.

الجبیر افزود: ما با قدرت ائتلاف استراتژیک خاورمیانه را حمایت می‌کنیم و نشست‌هایی در عربستان اخیرا با کل کشورهای عضو شورای همکاری و مصر برگزار کردیم و رایزنی‌ها در این باره ادامه داشته و بر چارچوب عملی متمرکز است.

وی درباره روابط با عراق نیز گفت: به دنبال سرمایه‌گذاری در عراق و توسعه روابط هستیم.

الجبیر مدعی شد: ما در خاورمیانه با دو رویکرد مواجه هستیم اولی رویکرد روشن عربستان و دومی رویکرد تاریک ایران، این درک وجود دارد که ایران “بزرگترین کشور حامی تروریسم” است.

الجبیر در ادامه گفت: ایران با تحریم‌های جدی مواجه است و این تحریم‌ها در نوامبر آتی تشدید خواهند شد.

خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین نیز در این کنفرانس گفت: منامه همچنان شورای همکاری خلیج (فارس) را ستون ثبات منطقه‌ای می‌داند و به این مساله پایبند است.

وی افزود: عربستان پناهگاهی برای ثبات و رویکرد آینده منطقه ماست.

وزیرخارجه بحرین در ادامه گفت: ما هرگز در خردورزی سلطان قابوس (پادشاه عمان) در مشارکتش در حل مساله فلسطین تردید نمی‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی بحرین ادعا کرد: حزب‌الله در راستای بی‌ثبات‌سازی و ناامنی منطقه فعالیت می‌کند.

منبع: ایسنا

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا