تاسیس منطقه صنعتی میان اردن و عراق

در سفر رئیس جمهوری عراق به اردن، وزرای صنعت دو کشور برای تاسیس منطقه صنعتی در مرزهای دو کشور به توافق رسیدند.

میدل ایست نیوز: «طارق الحموری»، وزیر صنعت، تجارت و خوار و بار اردن بر اهمیت نتایج نشست سران دو کشور اردن و عراق که با حضور «ملک عبدالله»، پادشاه اردن و «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق در امان بر گزار شد، تاکید کرد. طرفین در این دیدار در خصوص موضوعات مشترکی که موجب تقویت روابط دوجانبه می شود، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش روزنامه الرای چاپ اردن، حموری وزیر صنعت اردن گفت: نشست سران دو کشور و نتایج آن، رشد و شکوفایی روابط اقتصادی میان دو کشور همسایه و دوست را در پی خواهد داشت و نهادهای ذی ربط در دو کشور، اجرای عملی توافقات صورت گرفته را آغاز کرده و در این خصوص مصمم هستند.

در همین راستا حموری، وزیر صنعت اردن و «صالح الجبوری» وزیر صنعت و معدن عراق در رابطه با گام‌های عملی برای ایجاد منطقه صنعتی مشترک در نزدیکی مرز دو کشور به توافق رسیدند، هدف از این طرح تقویت روابط اقتصادی طرفین در همه حوزه‌ها به ویژه در زمینه تجارت و سرمایه گذاری است.

دو طرف اردنی و عراقی تاکید کردند که شرایط برای ایجاد این برنامه راهبردی مهیا است و همچنین این طرح مورد تایید ملک عبدالله و برهم صالح است به طوری که  طی رایزنی طرفین در روز پنجشنبه گذشته، بر اهمیت این طرح تاکید کردند.

در مذاکرات وزرای عراق و اردن، از طرف عراقی خواسته شد به منظور تسهیل واردات کالای اردنی و معافیت این کشور از عوارض گمرکی در راستای عمل به توافق نامه تجارت آزاد بین دو کشور، گام هایی بر دارند، همچنین طرف اردنی از عراق خواست در راستای عملی ساختن درخواست این کشور برای برپایی نمایشگاه دائمی برای عرضه تولیدات اردن در بغداد و بازسازی گذرگاه مرزی طریبل اقدام عملی صورت دهد.

وزیر صنعت اردن گفت: کشور عراق در آستانه ورود به مرحله روشنی است که در آن شاهد تحول و رشد عراق خواهیم بود و بُعد راهبردی در روابط اردن و عراق و نیز پیوندهای مستحکم تاریخی دو کشور می طلبد تا هر دو کشور برای ایجاد شراکت استراتژیک بر اساس احترام و منافع متقابل، همه تلاش خود را بکار بندند چرا که این امر منجر به برقراری روابط اقتصادی و تجاری محکم میان طرفین خواهد شد و در ادامه در تامین امنیت و ثبات در منطقه دخیل خواهد بود.

گفتنی است این منطقه صنعتی که قرار است در منطقه مرزی میان اردن و عراق ایجاد شود، در سفر برهم صالح با هیئت همراه به اردن مورد توافق قرار گرفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا