شکست عربستان برای به کنترل در آوردن احزاب سنی عراق

یکی از رهبران ائتلاف القرار الوطنی معتقد است که عربستان با بی توجهی به اقدامات سیاسی و تنها با تکیه بر حمایت های مالی خود از احزاب سنی عراق سعی داشت تا بتواند آنان را تحت کنترل خود در بیاورد اما در پروژه خود با شکست مواجه شد.

میدل ایست نیوز: «اثیل نجیفی» یکی از رهبران ائتلاف «القرار الوطنی» گفت که عربستان با وجود حمایت از برخی شخصیت ها و نیروهای سنی اما در مسیر خود برای تحت کنترل در آوردن احزاب سنی عراق با شکست مواجه شده است.

به گزارش «العربی الجدید» نجیفی گفته است که حمایت عربستان از شخصیت های سیاسی سنی به درستی صورت نگرفت چراکه این کشور از برخی سیاستمداران و شخصیت های مشخص حمایت کرد که نه در نزد جامعه سنی عراق مقبولیتی دارند و نه در سطح سیاست مناطق سنی نشین این کشور. از این رو می توان گفت که عربستان پس از اشغالگری گروه تروریستی داعش در مسیر خود برای تسلط بر احزاب سنی عراق با شکست مواجه شده است.

وی ادامه داد: «عربستان تصور می کرد که حمایت مالی برای به وجود آوردن رهبران سیاسی کافی است و تنها با این کار مشکلات اهل تسنن عراق را حل و فصل می کند و می تواند در میان احزاب این قشر از جامعه عراق وحودت ایجاد کند. اما عربستان در برخورد با گرایش شخصیت های سنی، تاریخ و مقبولیت آنها در جامعه واقع گرایانه عمل نکرد، بلکه بدون توجه به اهمیت اقدامات سیاسی تنها به حمایت بر اساس روابط شخصی روی آورد.

نجیفی افزود که مرحله کنونی شاهد این است که احزاب سیاسی برای گرد هم آمدن و ائتلاف به مذهب یا طایفه توجهی ندراند که این یک روند سالم  و صحیح است. وی با اشاره به فعالیت های گذشته ائتلاف «القوی» گفت که این ائتلاف هرگز به اهل تسنن خدمت نکرد بلکه باعث به وجود آمدن رنج های فراوانی برای آنان شد. این ائتلاف در برخورد با مفسدان با تعارف عمل می کرد و مجبور بود به بهانه متحد نگه داشتن سنی ها بر برخی از امور اشتباه سرپوش بگذارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: «مهم نیست که احزاب سنی در یک ائتلاف در کنار هم باشند، بلکه مهم این است که یک روند استاندارد واقعی وجود داشته باشد که بتواند برای ملت عراق سودمند باشد.» وی گفت که بهتر آن است که در این شرایط جناح های سیاسی متعددی تشکیل شود تا دستگاه قضایی عراق بتواند بدون در نظر گرفتن تأثیرات حزبی و جناحی متهمان را محاکمه کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا