سازمان بهداشت جهانی: فلزات سنگین و آمونیاک دلیل مرگ ماهی ها در فرات

سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل گفت که دلیل اصلی پدیده گسترده مرگ ماهی ها در رودخانه فرات بالارفتن میزان فلزات سنگین و آمونیاک در آب رودخانه بوده است.

میدل ایست نیوز: در ماه جاری هزاران تُن از ماهی های کپور در رودخانه فرات تلف شدند. این امر خسارت های مالی بزرگی را به صاحبان پرورش ماهی در حاشیه فرات به ویژه در استان بابل وارد آورد.

به گزارش «بی بی سی عربی»، بنابر تحقیق و پژوهش مشترک وزارت بهداشت عراق و سازمان بهداشت جهانی آلودگی‌هایی که به تلف شدن ماهی ها در رودخانه فرات منجر شده مسمومیتی برای انسان در پی ندارد.

در بیانیه ای که سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه گذشته صادر کرد آمده که بررسی های صورت گرفته روی ماهی های تلف شده از وجود مشکلات خطرناکی خبر می دهد. از این رو این سازمان مجبور شده تا مجددا در خصوص احتمال ابتلای ماهی ها به نوعی ویروس تحقیق کند و به این نتیجه رسیده است که بالا رفتن میزان «فلزات سنگین و آمونیاک» دلیل اصلی مرگ و میر ماهی های این رودخانه بوده است.

وزارت کشاورزی عراق پیش از این تکذیب کرده بود که مرگ و میر گسترده ماهی ها در رودخانه فرات، به دلیل رها کردن مواد یا فضولاتی باشد که آب را مسموم کرده است.

همچنین پس از بررسی های آزمایشگاهی صورت گرفته بر روی نمونه هایی از ماهی های تلف شده، وزارت کشاورزی عراق در بیانیه ای در تاریخ 4 نوامبر جاری تلف شدن ماهی های رودخانه فرات را در اثر شیوع بیماری باکتریایی عفونت آبشش ماهی دانست.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا