آمریکا چند پست دیدبانی در شمال سوریه و در مرز با ترکیه برپا کرد

وزارت دفاع ترکیه با بر پا شدن گذرگاه های مرزی امریکایی حدفاصل نیروهای ترکیه و کرد در شمال سوریه مخالفت کرد.

میدل ایست نیوز: پنتاگون سه شنبه از برپاکردن چند پست دیدبانی در شمال سوریه، نزدیک مرزهای ترکیه، برای ممانعت از هرگونه درگیری میان ارتش ترکیه و نظامیان کرد مورد حمایت واشنگتن خبر داد. به این صورت واشنگتن درخواست رسمی آنکارا برای عدم برپاکردن این پست های دیدبانی را رد کرد.

به گزارش وبگاه خبری  المدار، «رابرت مانینگ»، سخنگوی وزات دفاع آمریکا اعلام کرد که به فرمان «جیمز ماتیس»، وزیر دفاع ایالات متحده چند پست دیدبانی در منطقه مرزی در شمال شرقی سوریه به دلیل برطرف کردن برخی نگرانی های امنیتی کشور ترکیه که هم پیمان ما در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، برپا کرده ایم.

وی در ادامه افزود ما نگرانی های امنیتی سوریه را جدی می گیریم و ما متعهد هستیم که در هماهنگی با ترکیه، ثبات در منطقه شمال شرقی سوریه را فراهم کنیم.

به نوشته این وبگاه خبری حمایت آمریکا از یگان های مدافع خلق موجب تیرگی روابط ایالات متحده و ترکیه شده که از برپا شدن یک منطقه کردی خودمختار در مرزهای جنوبی خود بیمناک است. کشور ترکیه روز جمعه اعلام کرد که از ایالات متحده خواسته است که از برپا کردن این پست های دیدبانی دست بکشد.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای تصریح کرد «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه این درخواست را به «جیمز جفری»، نماینده ویژه ایالات متحده در مسئله نزاع در سوریه در نشستی در آنکارا تقدیم کرده است.

به گزارش المدار آکار در 24 نوامبر به شدت از تصمیم آمریکا برای بر پا کردن پست های دیدبانی در شمال سوریه با هدف ممانعت از هر گونه درگیری میان ارتش ترکیه و یگان های مدافع خلق که ستون اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه است، انتقاد کرد.

وی افزود این گفته را تایید می کنم که این اقدامات، شرایطی را که خود پیچیده است پیچیده تر خواهد کرد (…) ما به مسئولین آمریکایی ناراحتی خود را بارها ابلاغ کرده ایم.

وی همچنین تصریح کرد در پایان، این موضوع را با «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد ارتش آمریکا مطرح کرده است.

به نوشته این وبگاه خبری بر اساس گفته واشنگتن هدف از برپا کردن این پست های دیدبانی اطمینان از این موضوع است که نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت آمریکاست از جنگ با گروه تروریستی داعش دست نکشند تا بتوانند قسمت های باقی مانده حکومت جغرافیایی آنها را نابود کنند. ترکیه، یگان های مدافع خلق را مانند حزب کارگران کردستان که آنها را انشعابی از همین گروه می داند، گروهی تروریستی می شمارد.

خلوصی آکار روز جمعه مجددا از آمریکا خواست به همکاری خود با یگان های مدافع خلق پایان دهد و تاکید کرد، کشورش برپاشدن یک گذرگاه تروریستی در مرزهایش را نخواهد پذیرفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
المدار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا