قطر: تحریم های امریکا علیه ایران، راهکار حل مشکلات نیست

وزیر امور خارجه قطر در گفت‌وگو با شبکه ای امریکایی از دولت ترامپ خواست برای حل مشکلات با ایران، به میز مذاکرات برگردد چرا که منطقه تنشی دیگر را تاب ندارد.

میدل ایست نیوز:«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر از گفت‌وگو میان عربستان و کویت برای حل بحران خلیج خبر داد و افزود: کشورهای محاصره کننده دوحه، در مسیر این مذاکرات کارشکنی می کنند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، آل ثانی در گفت‌وگو با شبکه سی ان بی سی امریکا عنوان کرد: قطر هیچگاه از مشارکت در فعالیت های شواری همکاری خلیج، غایب نبوده است.

وی افزود: هیچ گونه پیشرفتی برای حل بحران محاصره قطره، حاصل نشده است، امیر کویت در نشست اخیر شورای همکاری خواستار پشت سر نهادن این بحران و حضور در پای میز مذاکرات شد اما قدر مسلم است که کشورهای محاصره کننده در مسیر گفت‌وگوها برای حل این بحران سنگ اندازی می کنند.

وزیر امور خارجه قطر در خصوص عربستان سعودی گفت: «ما در گذشته با عربستان بر سر برخی از سیاست های این کشور، اختلاف نظر داشتیم، امروز هم در برخی رویکردهای سیاسی ریاض مانند محاصره قطر، جنگ بدون دلیل ریاض علیه یمن و بازداشت نخست وزیر لبنان، با ریاض دچار اختلاف هستیم.»

وی افزود: ما با اماراتی ها در خصوص موضوع حمایت از کودتای نظامی در لیبی، بر هم زدن ثبات سومالی و حمایت از تقسیم کشور یمن، اختلاف داریم و معتقدیم این سیاست های امارات موجب ناامنی و بی ثباتی در منطقه می شود.

آل ثانی ادامه داد: عربستان دولت بزرگ و تاثیرگذاری است و این امر موجب می شود اشتباهات سیاسی این کشور، بازخورد منفی بر منطقه داشته باشد.

وی تصریح کرد: «این دولت ها در راستای منافع منطقه، باید در سیاست های خود بازبینی کنند. به طور مثال ایران بخشی از منطقه ماست، و اتفاق نظر و یا اختلاف با این کشورها به این معنی نیست که ما شریک منطقه نیستیم و تنها از طریق جنگ های نیابتی در یمن، سوریه، عراق و لبنان در مقابل یکدیگر بایستیم.

وزیر امور خارجه قطر درباره نقش امریکا در حل بحران خلیج، گفت: دولت امریکا نقش حائر اهمیتی برای حل این بحران ایفا می کند به ویژه که رئیس جمهوری امریکا با ارسال پیام های متعدد و برقراری تماس با کشورهای محاصره کننده در تلاش است این بحران را حل کند. اما این تلاش ها با مخالفت کشورهای محاصره کننده مواجه شده و هیچ پیشرفتی در این خصوص تاکنون حاصل نشده است زیرا نیت جدی برای حل این مساله وجود ندارد.

آل ثانی در پایان درباره ایران گفت: «ما اقدامات یک جانبه علیه هیچ کشوری را تایید نمی کنیم، تحریم ها، راهکار حل مشکلات نیستند، ما از امریکا می خواهیم به مذاکرات برای دستیابی به راه حلی دیپلماتیک با ایران، بازگردد زیرا ما تحمل تنشی دیگر در منطقه را نداریم.»

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا