دی میستورا طی مراسمی رسما خداحافظی کرد

استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه، در مراسم وداع خود بر تلاش در جهت یافتن هدفی مشترک برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه تأکید کرد. گیر پدرسن، دیپلمات نروژی از ژانویه ۲۰۱۹ جانشین دی میستورا خواهد شد.

میدل ایست نیوز: استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه پس از چهار سال و نیم فعالیت در این سمت، در مراسم خداحافظی خود تأکید کرد سازمان ملل هیچ‌گاه ملت سوریه را تنها نخواهد گذاشت. او با اشاره به دشواری‌های موجود بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه گفت: «اگر قرار است ۲۰۱۹ واقعا سالی سرنوشت‌ساز برای سوریه شود، ما باید یک بار دیگر برای یافتن هدفی مشترک و مذاکره با یکدیگر تلاش کنیم.»

به گزارش دیوچه وله، دی میستورا مهرماه امسال قصد استعفای خود را اعلام کرد و گفت که این تصمیم از روی دلایل خانوادگی گرفته شده است.

او روز پنج‌شنبه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به فهرست ۵۰ نفره‌ای که ایران، ترکیه و روسیه برای کمیته قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرده‌اند، این فهرست را نامتوازن و نیازمند به بررسی دانست.

طبق توافقی که پیش‌تر حاصل شده در این کمیته ۵۰ نماینده از شورشیان سوریه و ۵۰ نماینده از سوی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شرکت خواهند کرد. در فهرست سوم نام ۵۰ نماینده مستقل از جامعه مدنی از سوی سازمان ملل معرفی خواهد شد. دی میستورا ژانویه امسال موظف به تهیه فهرست سوم شد، اما این فهرست مورد قبول دولت سوریه واقع نشد.

در جریان نشست اخیر وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در ژنو این سه کشور فهرستی ۵۰ نفره از جامعه مدنی را که مورد توافق هر سه قرار داشت، به دی میستورا ارائه کردند.

دی میستورا این فهرست را دارای نقص دانسته و در نشست روز‌پنج‌شنبه گفت، از دید سازمان ملل این فهرست نیاز به تجدیدنظر دارد. سفیر روسیه در شورای امنیت در واکنش به این گفته دی میستورا و با دفاع از فهرست ارائه‌شده از جامعه مدنی تأکید کرد که این فهرست مورد موافقت شورشیان سوریه و دولت این کشور بوده است.

با این حال سفرای فرانسه و بریتانیا در سازمان ملل نیز این فهرست را دارای نقص خواندند.

دی میستورا از اظهار نظر در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و پیامدهای این تصمیم دولت آمریکا خودداری کرد.

از ژانویه ۲۰۱۹ گیر پدرسن، دیپلمات نروژی سمت نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه را بر عهده خواهد گرفت. او چهارمین سیاستمداری خواهد بود که از زمان آغاز جنگ در سوریه عهده‌دار این منصب می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا