مقام آگاه عراقی: اطلاعات وزارت خارجه اسرائیل فریبکارانه است

یک مقام آگاه عراقی به «العربی الجدید» گفت که هیچ کس برای بازدید از اسرائیل از عراق خارج نشده است.

میدل ایست نیوز: یک مقام بلندپایه عراقی در واکنش به اطلاعات و گزارش های رسانه های اسرائیلی درباره سفر مقامات عراقی به اسرائیل تأکید کرد که این اطلاعات فریبکارانه است و هیچ هیئتی ازجانب حکومت عراق به اسرائیل نرفته و موضوع در حد شهروندان عراقی مقیم خارج از این کشور است که تابعیت امریکا یا اروپا دارند.

این مقام مطلع که عضو دبیر کلی هیئت وزیران عراق است در تماس تلفنی با «العربی الجدید» تأکید کرد که اطلاعاتی که در اختیار داریم نشان می دهد هیچ کس از عراق برای بازدید از اسرائیل خارج نشده است.

او افزود که موضوع فلسطین برای مردم عراق اهمیت بسیار دارد و اگر دیداری صورت گرفته باشد از سوی کسانی است که سال هاست در امریکا و اروپا به سر می برند و تابعیت آن کشورها را دارند و ازسوی نهادهای اسرائیلی دعوت شده و این دعوت را پذیرفته اند.

این مسئول عراقی تأکید کرد که هیچ یک از این مقامات با گذرنامه عراقی به اسرائیل نرفته و نمی تواند برود چون بر گذرنامه عراقی درج شده که «دارنده این گذرنامه حق سفر به اراضی اشغالی را ندارد».

او افزود که تنها کسی که با گذرنامه عراقی به اسرائیل رفت «نادیه مراد» برنده جایزه صلح نوبل 2018 بود که همراه هیئتی از سازمان ملل متحد به این سفر رفت و با انتقادات گسترده مردم عراق مواجه شد.

این مقام عراقی همچنین خبر داد که دولت در پی بررسی فعالیت های شرکت ها و نهادهایی در کردستان است که گفته می شود با نهادهای صهیونیستی تماس دارند، ازجمله «ادوین شاکر» که مدتی است بحث اعطای تابعیت عراقی به یهودیان را در شبکه های اجتماعی مطرح کرده است.

روز گذشته صفحه عربی زبان رسمی وزارت خارجه اسرائیل در شبکه اجتماعی توئیتر خبر داد که در سال 2018 سه هیئت عراقی به اسرائیل سفر کرده اند. همزمان یک تحلیل گر سیاسی اسرائیلی جزئیات بیشتری از این خبر منتشر کرد.

«حسن الکعبی»، نایب رئیس مجلس عراق، از وزارت امور خارجه و کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق خواست که در این باره تحقیق و به مجلس گزارش بدهند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا