پروژه امریکایی -صهیونیستی در عراق

تحلیلگر سیاسی عراقی در یادداشت خود به پرتوافکنی در خصوص پروژه امریکایی-اسرائیلی در عراق پرداخته و علت موفقیت این پروژه در این کشور را بررسی کرده است.

میدل ایست نیوز:« ماهر ضياء محي الدين» تحلیلگر سیاسی عراقی در یادداشت پیش رو که در وبگاه خبری المعلومه منتشر شده است به بررسی پروژه امریکایی- اسرائیلی برای پیشبرد اهداف خود در عراق، در سایه دولت های شکل گرفته در این کشور پس از سال 2003 میلادی پرداخته و در خصوص علت موفقیت این پروژه نوشته است. او می نویسد: آنچه در عراق جریان دارد با توجه به دلایل و واقعیت های موجود می توان گفت که پروژه امریکایی-یهودی است که با حمایت طرف های داخلی و خارجی اجرا می شود و هدف از آن پیاده سازی طرح توسعه طلبانه امریکایی-یهودی در منطقه پس از نابودسازی کشورهای موجود در آن به ویژه عراق است.

چرا پروژه امریکا در عراق موفق شد؟

بر کسی پوسیده نیست که شرایط عمومی کشور به طور کلی در همه حوزه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی طی سال های طولانی گذشته روی ثبات به خود ندیده است و از عصر پادشاهی تا حال حاضر شاهد دگردیسی فراگیری در نظام های حاکمه عراق از طریق انقلاب ها و انتفاضه ها بودیم اما هیچگاه شاهد در پیش گرفتن روش دمکراتیک برای تغییر حکومت نبودیم و این امر تاثیر خود را در وخیم تر شدن وضعیت کشور گذاشت. اکثریت قریب به اتفاق مردم هم بر این باور هستند که تغییر تنها از رهگذر توسل به سلاح و قوه قهریه ممکن خواهد بود و کسی که بر کرسی قدرت تکیه زده است از سوی طرف های خارجی مورد حمایت و پشتیبانی است.

ظلم، سرکوب، خفقان و فرقه گرایی از جمله رنج هایی است که در بیش از 25 سال قرن گذشته با آن دست به گریبان بودیم حتی فراتر از این، زندگی ما شبیه جهنمی بود که مردم از شدت ترس و هراسی که از دستگاه حاکمه داشتند حتی در درون خانه خود نمی توانستند آزادانه سخن بگویند.

رخدادهای پس از سال 2003 میلادی به عنوان نقطه عطفی در تاریخ همه مردم عراق محسوب می شود به طوری که آنها از مرحله محرومیت، ظلم و تبعیض به مرحله آزادی مطلق گام نهادند و همگان توانستند با آزادی بیان و اعتقاد حرف خود را بزنند و همه قید و بند های گذشته شکسته شده و مرحله ای متفاوت و نو پا به عرصه سیاسی عراق گذاشت.

دولت اکثریت ملی یا دولت منفعت ملی سنگ بنای تشکیل دولت های گذشته و کنونی است، این حالتی است که ما در گذشته هیچگاه شاهد آن نبودیم که همه گروه ها در فعالیت سیاسی، تشکیل پارلمان و دولت، تصمیم گیری و سیاستگذاری داخلی و خارجی مشارکت داشته باشند. این چنین امریکا برای موفقیت پروژه خود با یک تیر دو نشان زد؛ نخست اینکه در سایه مشارکت همه قومیت ها و گروه های مختلف ملت عراق در چارچوب قوانین مشخص و برگزاری انتخابات آزاد و سالم، این واقعیت را به تصویر کشاند که تجربه دمکراتیک عراق، تجربه ای موفق و قابل قبول است و دوم اینکه در سایه ساختار سیاسی عراق، امریکا سیاست تفرقه بینداز، حکومت کن را مورد اجرا قرار می دهد، به عبارتی گویاتر امریکا کسانی را که در راس قدرت هستند به عنوانی پوشش و نمادی برای پیشبرد برنامه های اهریمنی خود مورد استفاده قرار می دهد و این افراد با توجه به درگیری ها و کشمکش هایی که میان خود دارند به عنوان ابزاری کارآمد در جهت محقق ساختن اهداف دیگران عمل می کنند.

علت ذکر شده و علل غیر از آن می تواند دلیل اصلی موفقیت پروژه امریکا در عراق باشد. وضعیت تاسف باری که ما هم اکنون با آن دست به گریبان هستیم، بخش کوچکی از برنامه مستمر و برنامه ریزی شده از سوی امریکا است که هدف از آن، رسیدن به ضمانتی برای موفقیت پروژه امریکایی- صهیونیستی است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا