مهار تنش میان دو گروه مطرح سیاسی در عراق با دخالت رئیس جمهور

گزارشی در شبکه «الفرات» با واکنش شدید «عصائب اهل حق» و هواداران آن مواجه شد و تنش چنان بالا گرفت که رئیس جمهور عراق وارد عمل شد.

میدل ایست نیوز: انتشار گزارشی شبکه «الفرات» درباره کشته شدن صاحب یک رستوران معروف در شهرک صدر بغداد ابعادی بسیار فراتر از آنچه تهیه کنندگانش فکر می کردند یافت.

روز پنج شنبه این شبکه تلویزیونی با پوشش با این خبر، به نقل از منابعی آگاه خبر داد که قاتل صاحب این رستوران عضو گروه «عصائب اهل حق» از گروه های حشد الشعبی است و افزود که قاتل شناسایی و دستگیر شده و عصائب برای آزاد کردن وی دخالت کرده است.

پس از انتشار این گزارش، «قیس الخزعلی» دبیر کل عصائب اهل حق از آن به شدت انتقاد کرد و با انتشار توئیتی این گزارش شبکه الفرات را «رذالت» خواند و تأکید کرد که سازنده این گزارش بابت زدن این اتهام «یا رذل است یا مزدور».

الخزعلی همچنین تأکید کرد که از شبکه الفرات به دادگاه شکایت خواهد کرد.

در واکنش به این اظهارات، «احمد سالم الساعدی»، عضو دفتر اجرایی جریان حکمت ملی، بیانیه ای شدید اللحن خطاب به دبیر کل عصائب نوشت و تأکید کرد که بیشترین حمله را به حشد الشعبی کسی می کند که ذیل نام مبارک حشد الشعبی به آزار مردم و زورگیری می پردازد و افزود که «تیار الحکمه» نیز می تواند دربرابر این زیاده خواهی ها بایستد.

دیگر اعضای عصائب و حشد الشعبی نیز لحن انتقادات خود را به شدت بالا بردند و به انتقاد از سران جریان حکمت ملی، که شبکه الفرات وابسته به آن است، پرداختند. انتقاداتی که با لحنی تند شخص سید عمار الحکیم، رهبر این جریان را نیز هدف گرفت. از جمله «نعیم العبودی» از سران عصائب اهل حق که علت هدف قرار دادن عصائب را موفقیت های سیاسی سریع آن دانست.

در پی این انتقادات هم جریان حکمت ملی و هم عصائب و نیروهای حشد الشعبی هواداران خود را به تظاهرات فراخواندند.

اما در ساعت های پایانی روز جمعه پایگاه های خبری از دخالت «مقامات سیاسی بلندپایه» برای آرام کردن فضا میان این دو گروه مهم سیاسی خبر دادند.

همزمان گروهی از فرماندهان بلندپایه حشد الشعبی، ازجمله «هادی العامری» و «ابومهدی المهندس» و نیز «همام حمودی»، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، جلسه ای در دفتر قیس الخزعلی برگزار کردند و بدون نام بردن از هیچ گروهی، خواستار «توقف فوری سیاست هدف قرار دادن حشد الشعبی» شدند. حاضران در این جلسه تأکید کردند که با توجه به طرح رئیس جمهور برای حل بحران منتظر اقدامات بعدی می مانند و فعلا دست به اقدامی نخواهند زد. آنان همچنان از هواداران خود خواستند که دست به هیچ اقدام حمایتی نزنند.

ازسوی دیگر، جریان حکمت ملی عراق نیز با صدور بیانیه ای رسمی تأکید کرد که «با توجه به وساطت ریاست جمهوری برای آرام کردن اوضاع به احترام خواست رئیس جمهور» راهپیمایی هواداران خود را تا اطلاع ثانوی به تعویق می اندازد. همچنین «صلاح العرباوی» از سران جریان حکمت ملی تأکید کرد که «عقلا وارد عمل شده اند وآنان که فتنه به راه انداختند کنار رفتند و مسائل در حال حل شدن است».

این موضوع واکنش های بسیاری نیز در شبکه های اجتماعی داشت. ازجمله کسانی از دخالت فرماندهان نظامی حشد الشعبی در یک موضوع که ریشه رسانه ای داشته ابعاد سیاسی یافته است، انتقاد کردند و آن را مصداق دخالت نیروهای نظامی در امور سیاسی دانستند. کسانی دیگر نیز بر ضعف نظارت بر رسانه ها انگشت گذاشتند و این ضعف را عامل بروز چنین اتفاقاتی و گسترش یافتن ابعاد سیاسی یک گزارش خبری خواندند. گروهی دیگر نیز خواستار تحمل و نادیده گرفتن حملات ازسوی طرفین شد و تأکید کرد که شرایط حساس کشور اجازه چنین تنش هایی را نمی دهد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا