ظریف: سفر به عراق طولانی‌ترین سفرم به یک کشور خارجی است

ظریف گفت: امیدوارم این سفر زمینه را برای همکاری بیشتر بین بخش‌های خصوصی ایران و عراق فراهم کند.

میدل ایست نیوز: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به بغداد سفر کرده است درباره جمع‌بندی سفرش به عراق در جمع خبرنگاران گفت: سفر به عراق که طولانی‌ترین سفرم به یک کشور خارجی بود، سفر بسیار خوبی بود و جلسات بسیار خوبی با مسئولان عراقی داشتیم و همینطور در همه شهرهایی که به آنها سفر کردیم با مسئولین محلی، نمایندگان بخش خصوصی و همینطور با برخی از فعالان جامعه مدنی و روسای قبایل دیدارهای بسیار خوبی داشتیم. در همه این دیدارها رابطه بسیار نزدیک بین مردم و دولت‌های ایران و عراق که رابطه تاریخی است و این رابطه با خون شهدای مبارزه با داعش آبیاری شده کاملا خودش را در علاقه مردم عراق و ایران به یکدیگر نشان می‌دهد.

ظریف در ادامه صحبت‌هایش افزود: امیدوارم این سفر زمینه را برای همکاری بیشتر بین بخش‌های خصوصی ایران و عراق فراهم کند. برگزاری نشست مشترک تجاری کارآفرینان و تجار ایرانی و عراقی در نجف اشرف جلسه بسیار خوبی بود و هم‌ اکنون نیز بخش‌های خصوصی دو کشور با یکدیگر جلسه دارند.

ظریف در سخنانش درباره سفرش به عراق و همچنین سفر مخفیانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به این کشور که چندی پیش انجام شد، گفت: واقعیت این است که رابطه ما با عراق یک رابطه تصعنی نیست، و لذا نیاز نداریم که پنهانی به عراق بیاییم و برویم. ما می‌توانیم با مردم عراق ارتباط داشته باشیم، در جمع آنها حضور داشته باشیم و مشرف بشویم به اماکن مقدس و در بین مردم عراق حضور داشته باشیم. و این یک لطفی است از جانب خداوند متعال که این ارتباط قوی بین این دو مردم وجود دارد.

وی در ادامه افزود: سفرها در همه شهرها بسیار سفرهای خوبی بود، من فکر می‌کنم آینده روابط ایران و عراق چه روابط سیاسی و چه روابط اقتصادی بسیار درخشان است و انشالله هر روز بهتر از روز قبل خواهد بود. در آینده‌ای نزدیک انشالله سفر ریاست جمهوری ایران به عراق انجام خواهد شد، و من امیدوارم مقدماتی را که ما فراهم می‌کنیم باعث یک سفر بسیار خوب برای ایشان شود.

ظریف همچنین درباره اظهارات مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با روابط دوجانبه تهران و بغداد نیز گفت: ایشان (پامپئو) هیچ حقی ندارد که در مسائل ایران و عراق دخالت بکند. ایران و عراق قبل از اینکه دولت آمریکا ایجاد بشود با هم رابطه داشته‌اند، و بسیار بسیار دیر با هم رابطه خواهند داشت.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا