مسعود بارزانی مسئول نظم بخشیدن به کردهای سوریه

یک مقام آگاه تأکید کرد که موضوعی که درباره آن بحث می شود ورود «پیشمرگ های سوریه» به شرق فرات و نه «پیشمرگ های عراق» است.

میدل ایست نیوز: یک مقام بلندپایه در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، خبر داد که هیئت اپوزیسیون سوریه در دیدار با «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان، از وی خواسته که برای توافق با طرف های کرد سوریه میانجیگری کند.

هیئتی از اپوزیسیون سوریه از روز جمعه با اطلاع دولت عراق به اربیل رفته است. این هیئت به ریاست «نصر الحریری» و متشکل از «ابراهیم الخطیب» و «ربا حبوش» و «عبدالجبار العکیدی» و «حواس عکید» و چند تن دیگر در اربیل در حال مذاکره با مقامات کردستان است.

یک منبع بلندپایه به «العربی الجدید» گفت که در پوشش اخبار این مذاکرات و طرح موضوع ورود پیشمرگ های کرد به خاک سوریه یک خلط عجیب اتفاق افتاده و موضوع مطرح شده «ورود پیشمرگ های سوریه و نه پیشمرگ های عراق» است. او افزود که پیشمرگ های سوریه به اندازه یک تیپ نظامی یا کمی کمتر است که چند سال پیش از کردهای گریخته از سوریه به اقلیم کردستان عراق تشکیل شده است.

او افزود که این گروه «روژ آوا» نامیده می شود و در یک پادگان در اربیل مستقر شده و از حمایت واشنگتن و اربیل برخوردار است، اما نیروهای وابسته به «حزب دموکرات کردستان» به علل صرفا سیاسی با حضور آنان مخالف اند.

این منبع تأکید کرد که اربیل می کوشد با حمایت امریکا وساطت میان گروه های مختلف کرد سوریه را بر عهده بگیرد. به گفته این منبع حضور نیروهای پیشمرگ عراقی در خاک سوریه مطلقا مطرح نیست.

«کفاح محمود» مشاور رئیس سابق اقلیم کردستان و کارشناس امور کردهای عراق، گفت که تکرار تجربه شهر «عین العرب» در شرایط کنونی امکان ندارد چون در آن زمان نیروهای پیشمرگ کردستان عراق با موافقت ترکیه و امریکا وارد عمل شدند اما اکنون چنین موافقتی درکار نیست.

او افزود که اکنون صحبت از هزاران نیروی کرد سوریه است که در اقلیم کردستان به سر می برند و می توانند خلأ را پر کنند و اینها همه اهل سوریه اند. او نیز تأکید کرد که اختلافات جدی با حزب اتحادیه میهنی درباره حضور این نیروها وجود دارد زیرا حزب اتحادیه مهینی آنها را رقیب خود می دانند.

محمود تأکید کرد که تحرکات سیاسی گسترده ای در جریان است تا وضعیت کردهای سوریه مشخص شود و آنها بتوانند منطقه شرق فرات در سوریه را در اختیار بگیرند.

عبدالجبار العکیدی، عضو هیئت مذاکره کننده سوریه ای، گفت که کردها مخالف حضور نیروهای وابسته به حکومت سوریه یا وابسته به ایران در مناطق کردنشین هستند و «باید نیروهای محلی عرب و کرد در این منطقه مستقر شوند». او دیدار با مسعود بارزانی را دیداری مثبت ارزیابی کرد و تأکید کرد که اقلیم کردستان عراق نقش محوری مهمی در سوریه دارد به خصوص که بارزانی از محبوبیت فراوانی میان کردها برخوردار است.

«ریبوار امین» عضو حزب دموکرات کردستان تأکید کرد که تسلط نیروهای وابسته به بشار اسد یا گروه های وابسته به روسیه و ایران در مناطق کردنشین سوریه مایه نگرانی شدید اقلیم کردستان عراق است. او افزود که این می تواند بهانه تازه ای برای ادامه حضور امریکایی ها در اقلیم کردستان باشد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا