آغاز تحرکات مردم موصل برای تبدیل استان به ایالت

این تحرکات واکنش مردم موصل به کندی دولت در آغاز عملیات بازسازی مناطق جنگ زده است.

میدل ایست نیوز: گروه های مردمی و سیاسی در استان نینوا تحرکاتی برای تشکیل ایالت فدرالی به مرکزیت موصل آغاز کرده اند. اقدامی که در واکنش به محدودیت هایی که دولت مرکزی عراق بر استان اعمال می کند و آنچه نادیده گرفتن پرونده های بازسازی استان و بازگشت آوارگان می دانند.

هفته پیش نیز تحرکی مشابه در استان بصره آغاز شد که گسترده ترین تحرک از این نوع در بصره دانسته شد.

تحرکات در موصل پس از فشارهای مردم بر گروه های سیاسی استان شدت گرفت. یک مقام مسئول در حکومت محلی استان نینوا تأکید کرد که برخی استادان دانشگاه و شیوخ عشایر در استان «به مصادره حقوق موصل و نادیده گرفتن آن و تسلط بغداد بر حقوق استان نینوا اعتراض دارند».

او گفت که برخی گروه های سیاسی در استان از این تحرکات حمایت می کنند و تلاش برای جمع آوری امضای مقامات استانی را آغاز کرده اند و «تا حد اکثر یک هفته دیگر درخواست تبدیل استان به ایالت را به کمیساریای عالی مستقل انتخابات تقدیم خواهند کرد». به گفته این مقام آگاه این اقدامات واکنشی به پایین بودن تخصیصات به بازسازی موصل در بودجه 2019 کشور است.

شرایط دشوار موصل، ویرانی گسترده خانه ها و مناطق مسکونی که از پیامدهای جنگ با داعش در موصل بوده و این برداشت که دولت بازسازی شهر را نادیده گرفته و همچنین وضعیت شکننده امنیتی باعث شده که تلاش ها برای تشکیل اقلیم نینوا شدت بگیرد.

«ایمن الحمدانی» عضو ائتلاف اصلاح در استان نینوا گفت: «زندگی در موصل دیگر قابل تحمل نیست، اکثر مناطق شهر غیر قابل سکونت است، درخواست تشکیل ایالت خواست ملت موصل و نخبگان و بزرگان آن است». او افزود که دولت تلاشی واقعی برای بازسازی شهر را آغاز نکرده و حتی آوارها برداشته نشده است.

او گفت: «موصل امروز گروگان دولت مرکزی شده و سرنوشت آن را دولت مرکزی تعیین می کند، وضعیت امنیتی آن هم شکننده تر شده است و تنها راه حلی که برای بحران های استان می ماند تشکیل ایالت است، چون بغداد نمی تواند به مسائل این استان رسیدگی کند».

به گفته الحمدانی تشکیل ایالت نینوا از حمایت اکثر نمایندگان و اعضای حکومت محلی استان برخوردار است.

قانون اساسی عراق این اجازه را داده که یک یا چند استان درخواست برگزاری تبدیل استان به ایالت را بدهند. طبق این قانون، پس از درخواست مردم استان، یک همه پرسی در استان برگزار می شود و اگر بیش از نصف ساکنان به ایالت شدن استان رأی دهند آن استان به ایالت تبدیل می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا