عبدالمهدی برنامه دولت خود را با جزئیات کامل منتشر کرد + متن کامل

در این برنامه بیش از 7 هزار پروژه خدماتی در عرصه های گوناگون وعده داده شده است.

میدل ایست نیوز: دولت «عادل عبدالمهدی» در پایان هفته گذشته (7 فوریه) برنامه تفصیلی چهار ساله دولت را که کتابچه ای با بیش از 142 صفحه است در اختیار عموم گذاشت.

این برنامه یا چنان که در عنوان آن آمده «نقشه راه» پس از پایان صد روز از ارائه کلیات آن ازسوی نخست وزیر در مجلس و گرفتن رأی اعتماد نهایی شده است. عبدالمهدی روز پنج شنبه اعلام کرد که دولت وعده داده بود در صد روز برنامه خود در دوره چهارساله اش را ارائه کند و آن را به صورت سند الزام آور خود دربرابر مجلس و ملت درآورد.

عبدالمهدی این سند را به صورت عمومی منتشر کرد «تا دربرابر ملت برای دولت الزام آور باشد» و پای آن امضای 22 وزیر دولت عراق (سه تای آنها به سرپرستی نخست وزیر) دیده می شود.

نخست وزیر عراق در این صد روز که نشانه های آغاز مرحله تازه ای در اداره عراق در آن پیدا شد، نتوانست اختلافات بر سر تشکیل کابینه اش را پایان دهد و همچنان سه وزارتخانه در عراق بدون وزیر است. ضمن اینکه در پست های مهمی که با سرپرست اداره می شوند عزل و نصبی صورت نگرفته است.

در «نقشه راه» دولت عراق 7 هزار پروژه خدماتی در عرصه های گوناگون تعریف و وعده داده شده است. یکی از اصلی ترین مسائلی که در این نقشه راه به آن توجه شده ساخت مدرسه است. دولت عراق متعهد به سال 6 هزار مدرسه است که در سال 2022 به بهره برداری رسیده باشد.

در بخش سیاست خارجی، تأکید شده که سیاست عراق بی طرفی و مخالفت با استفاده از خاک عراق برای هرگونه حمله به کشورهای همسایه و تأکید بر جلوگیری از هرگونه فعالیت تخریبی علیه دفاتر نمایندگی کشورهایی خارجی در عراق است.

این برنامه در پنج محور اصلی تنظیم شده است: تکمیل اصول دولت مرکزی و نظامی جمهوری پارلمانی دموکراتیک آن، سلطه قانون و تقویت امنیت داخلی و خارجی، سرمایه گذاری درست در بخش انرژی و منابع آبی، تقویت اقتصاد و خدمات، توسعه اجتماعی.

در ذیل این پنج محور 195 بند از برنامه های اجرایی آمده که جدول زمانی اجرای آنها نیز تعیین شده است.

بر اساس بررسی «المدی»، از این میان 6700 پروژه به خدمات و انرژی و ورزش و فرهنگ مربوط می شود. همچنین در این برنامه تأکید شده که دولت درباره روند پیشرفت پروژه های کوتاه مدت هر دو هفته و برای پروژه های میان مدت و درازمدت هر سه ماه گزارش خواهد داد.

در این برنامه بر تشکیل هیئتی دولتی برای بررسی کوچک کردن دولت و حذف مناصب غیر ضروری و نیز بستن پرونده اداراتی که با سرپرست اداره می شوند تأکید شده است. این برنامه همچنین بر «غربال کردن قوانین» و پایان دادن به آشوب حمل سلاح و دخالت نهادهای مدنی و شبه نظامی و عشایری در این موضوع تأکید شده است.

این برنامه تأکید کرده که عراق «بخشی از منظومه تحریم یا محاصره کشورهای دیگر خارج از چارچوب های مشروع بین المللی نیست».

یکی از برنامه های دولت عبدالمهدی در عرصه مبارزه با تروریسم، ساخت خندق در مرزها و ساخت 8 مقر گردان در مناطق مرزی و امضای توافق نامه های امنیتی است. همچنین بازسازی ساختار امنیتی و ارائه طرحی برای خروج ارتش از شهرها تا حداکثر 25 آوریل آینده.

مبارزه با فساد از راه تقویت اقدامات قضایی علیه مفسدان، تشکیل شورای بازسازی کشور (که مدت ها درباره آن بحث شده بود) تا اکتبر آینده، خرید هواپیماهای کم سرنشین مسافربری از کانادا و هواپیمای بوینگ و پهپاد، 16 پروژه در عرصه نفت، 28 پروژه در عرصه برق، 75 پروژه در وزارت منابع آبی، 7 پروژه عظیم در کشاورزی، 14 پروژه در عرصه بازرگانی، 50 پروژه صنعتی، ساخت و بازسازی 6 هزار مدرسه، 11 بیمارستان، 210 پروژه در عرصه شهرداری ها، ساخت 7 شهرک توریستی ازجمله در دیوانیه و بصره و انبار و صلاح الدین از دیگر برنامه هایی است که عبدالمهدی برای دولت خود پیش بینی کرده است.

متن کامل این برنامه را از اينجا (program19-22) دانلود کنید.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا