حمایت اتحادیه عرب از بازگشت سوریه به این اتحادیه

برخی منابع آگاه اعلام کردند که هم اکنون در پارلمان عربی رویکردی عمومی برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب و مشارکت این کشور در نشست قریب الوقوع سران کشورهای عربی در جریان است.

میدل ایست نیوز:به گزارش برخی منابع آگاه، هم اکنون در پارلمان عربی رویکردی عمومی برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب و مشارکت این کشور در نشست قریب الوقوع سران کشورهای عربی در جریان است.

برخی منابع آگاه به اتحادیه عرب که نخواستند نامشان فاش شود، در گفت‌وگو با پایگاه خبری العربی الجدید تصریح کردند:«نگرشی جدید در داخل اتحادیه عرب شکل گرفته است که خواهان به رسمیت شناختن دولت سوریه به عنوان نهاد مبارز با تروریسم است که برای حفظ تمامیت ارضی کشور تلاش می کند در مقابل، انقلاب سوریه، تلفات جانی، خسارت‌های مادی و کشتار مردم این کشور را به رسمیت نمی شناسد.

در همین رابطه، شماری از نمایندگان پارلمان عربی در جلسه افتتاحیه پارلمان که امروز سه شنبه در قاهره برگزار شد، خواستار ایجاد مشروعیت برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شدند. پارلمان عربی در جلسه امروز خود درخصوص تحولات جهان عرب از جمله بازگشت سوریه، به بحث و تبادل نظر پرداخت.

«سعد الجمال»، نماینده پارلمان مصر از دولت سوریه خواست تا راهکاری را اعلام و در آن به احترام گذاشتن به ملت سوریه تاکید کند. وی در ادامه گفت:«عضویت سوریه در سازمان ملل ادامه دارد اما ما دولت سوریه را در نتیجه اختلافات موجود میان خود، از اتحادیه عرب اخراج کردیم و هنوز در این خصوص به اتفاق نظر نرسیده ایم.»

«عبدالعزیز القطی»، نماینده پارلمان تونس نیز خواستار تکاپو برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد.

وی پیشنهاد داد هیئتی از اتحادیه عرب در این خصوص به فعالیت بپردازد و مقدمات دیدار «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه با «احمد ابوالغیظ»، دبیرکل اتحادیه عرب را فراهم بیاورد تا به تبع آن، سوریه به عنوان مهمان افتخاری نشست آینده این اتحادیه در تونس حضور پیدا کند.

نماینده پارلمان تونس در پایان، تصمیم به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب را تصمیمی نادرست توصیف کرد و افزود:«موضع دولت تونس در آن زمان، هنگامی که اخوان المسلمین در قدرت بودند اشتباه بود زیرا تونس در آن زمان میزبانی کنفرانس دوستان سوریه را بر عهده گرفت.»

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا