«محمود عباس» در هیچ نشستی با حضور «جهاد اسلامی» حاضر نخواهد شد

یکی از سران فتح تأکید کرده که «محمود عباس» پس از شنیدن گزارش مذاکرات گروه های فلسطینی در مسکو تصمیم گرفته که در هیچ نشستی با حضور جهاد اسلامی شرکت نکند.

میدل ایست نیوز: «عزام الاحمد» عضو کمیته مرکزی جنبش «فتح» خبر داد که «محمود عباس»، رئیس حکومت خودگردان فلسطین و رئیس فتح، تصمیم گرفته که در هیچ نشستی با حضور نیروهای جنبش «جهاد اسلامی» شرکت نکند.

الاحمد در یک سخنرانی در شهر جنین در شمال کرانه باختری، تأکید کرد که محمود عباس پس از شنیدن گزارش هیئت مذاکره کننده فتح در مسکو اعلام کرده که دیگر در هیچ نشستی که «جهاد اسلامی» در آن شرکت داشته باشد حضور نخواهد یافت و گفته «کسی که سازمان آزادی بخش فلسطین را به رسمیت نشناسد هیچ نشستی با او نخواهیم داشت».

او گفت: «در مذاکرات در روسیه ناگهان دیدیم که جهاد اسلامی و همراه آن حماس حاضر نیستند بیانیه پایانی را که در آن تأکید شده بود سازمان آزادی بخش فلسطین تنها نماینده مشروع ملت فلسطین است امضا کنند».

به گفته الاحمد دو روز از مذاکرات به این موضوع گذشت و حتی «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه وارد عمل شد تا آنها را متقاعد کند اما «شاهد پافشاری عجیب و غریب و غیر قابل درک آنها و حماس در مخالفت با این موضوع بودیم».

او افزود که جهاد اسلامی همچنین حاضر به اینکه کشور فلسطین در مرزهای 1967 و با پایتختی قدس شرقی باشد و حق بازگشت به رسمیت شناخته شود هم مخالف بود «چون حق بازگشت را به معنای به رسمیت شناختن ضمنی اسرائیل دانست».

این عضو بلندپایه فتح تأکید کرد: «وزیر امور خارجه روسیه به سران هیئت های فلسطینی گفت و دفعه بعد که به مسکو آمدید باید کاملا متحد باشید، اگر نبودید دیگر نیایید، بدون اتحاد نمی توانید به اشغالگری پایان دهید و دولت مستقل فلسطین را بسازید».

هیئت هایی از گروه های فلسطینی هفته گذشته در نشستی به دعوت روسیه عازم مسکو شدند تا مذاکراتی را برای رفع اختلافات و هماهنگ کردن مواضع انجام دهند.

جنبش جهاد اسلامی با بیانیه پایانی این مذاکرات مخالفت کرد چون حاضر نبود سازمان آزادی بخش فلسطین را «نماینده مشروع و یگانه» ملت فلسطین بداند و نیز به تأسیس دولت فلسطین بر مرزهای 1967 اعتراض داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا