نفوذ عناصر داعش به خاک عراق با در دست داشتن میلیون‌ها دلار

روزنامه المدی عراق در گزارشی به بررسی اخبار دال بر بازگشت عناصر گروه تروریستی داعش به عراق پرداخته و یکی از دلایل آن را فشارهای موجود علیه این گروه تروریستی در جبهه سوریه عنوان کرده است.

میدل ایست نیوز: روزنامه “المدی” عراق در گزارشی به پرتوافکنی بر اخبار فزاینده دال بر بازگشت گروه تروریستی داعش به برخی از مناطق عراق پرداخته است که در ادامه باهم می خوانیم:

علیرغم گذشت بیش از یک سال از اعلان بغداد مبنی بر پیروزی علیه داعش، به نظر نمی رسد طومار این گروه تروریستی در عراق به این زودی‌ها پیچیده شود.
گزارش‌های امنیتی اخیر بیانگر این مطلب است که عناصر این گروه از طریق سوریه با در دست داشتن میلیون ها دلار بار دیگر وارد عراق شده اند. این گزارش‌ها درست در حالی مطرح می شود که گروه‌های سیاسی و احزاب دخیل در پیروزی علیه داعش، مشغول مجادله با یکدیگر درباره مفهوم باقی ماندن نیروهای امریکایی در خاک عراق هستند همچنین این گروه‌های سیاسی به دنبال کسی می گردند که آمار و ارقام دقیق این نیروها را برای اخراج از عراق به آنان اعلام کند.
علیرغم اینکه فرماندهی نظامی در هفته‌های گذشته چیزی در حدود ۲۰ هزار نیرو به مرزها گسیل داشته اند اما مقامات عراقی بر وجود شکاف‌های امنیتی در برخی مناطق و ضعف در توان نظامی تاکید می کنند، این عوامل همزمان با افزایش فشارها علیه داعش در سوریه، به نفوذ عناصر تروریستی به خاک عراق شتاب بخشیده است.

گروه‌های سیاسی عراق، خیلی دیرهنگام به اوضاع خطرناک مرزها آگاهی یافتند، این در حالی است که آنها در این شرایط، مشغول تدوین پیش نویس قانون اخراج نظامیان امریکایی از کشور بودند. چه بسا این مساله، علت اصلی کم توجهی به نفوذ داعش بود .آنها همچنین مسئولیت برآورد وضعیت نظامی را به دوش «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق گذاشته اند.

حضور مجدد عناصر داعش

در مرحله مذکور، شمار عناصر داعش که در اطراف شهرها و مناطق بیابانی متمرکز شده بودند، مشخص نبود اما در هفته های گذشته با افزایش حملات مسلحانه و نصب دوربین‌های حرارتی در استان‌ها و مناطق مرزی، نفوذ عناصر داعش شکل آشکارتری به خود گرفته است.

گروه تروریستی داعش در هفته گذشته چندین حمله به شهرهای غربی و شمالی کشور صورت داد که مهم ترین آنها در سامرا، الشرقاط، الحویجه، القیاره و الرطبه اتفاق افتاد، در پی این حملات دست کم ۲۲ نفر کشته و ۱۸ تن نیز زخمی شدند که در میان آنها ۱۵ تن از نیروهای گروه مسلح وابسته به مقتدی صدر قرار داشت مضافا اینکه ۱۱ تن نیز در استان الانبار و صلاح الدین ربوده شدند.

این منبع تاکید کرد که فعالیت داعش در روزهای اخیر در استان‌های دیالی، المخیسه، جبل حمرین، کوه‌های محکول و بیجی افزایش یافته است به طوری که برخی از این مناطق شب‌ها تحت کنترل داعش در می آیند و روزها نیروهای امنیتی اوضاع امنیتی را در اختیار می گیرند.

حمایت مالی از داعش

حملات داعش در شش ماهه نخست پس از آزادسازی عراق به دلیل قطع حمایت‌های مالی کاهش یافته بود اما اخیرا با تزریق پول به این گروه‌ها به ویژه با یورش‌هایی که داعش به روستاهای کوچک و غارت کشاورزان انجام می دهد، پول مورد نیاز این گروه‌ها تا حدی تامین شده است.

اما بدون شک این پول‌ها کافی نبوده است به گفته شبکه سی ان ان امریکا، به احتمال زیاد در شش ماهه گذشته بیش از ۱۰۰۰ افراد مسلح داعشی از سوریه به کوه‌ها و بیابان‌های غرب عراق گریخته اند و با خود ۲۰۰ میلیون دلار پول نقد به این کشور منتقل کرده اند.

این پول‌ها به احتمال قریب به یقین همان پول‌هایی است که داعش پیش از آزاد شدن موصل از بانک های عراق دزدیده بود و یا اینکه سود حاصل از فروش نفت بوده است که این گروه تروریستی آن را در بیابان پنهان کرده بود.

منبعی آگاه در کمیته حقیقت یاب پارلمان پیشتر عنوان کرده بود که ۴۰۰ فرد مسلح از سوریه به منطقه جزیره در بین موصل، الانبار و صلاح الدین نفوذ کرده اند.

این همان اطلاعاتی است که فرماندهان رده بالای عراق در دیدار با کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان مطرح و تاکید کرده بودند:«نیروهای عراقی به تنهایی نمی توانند مرزها را کنترل کنند و افراد مسلح به طور مرتب از سوریه به عراق نفوذ می کنند.»

از این سخنان فرماندهان نظامی می توان دریافت که عراق هنوز به حمایت نظامی امریکا و تکنولوژی های نوین آنها در زمینه کنترل مرزها و تصویربرداری هوایی نیازمند است، این موضوعی است که منجر به عقب نشینی از تصویب قانون اخراج نظامیان خارجی از کشور شد.

تصویب قانون اخراج نظامیان خارجی از عراق

«عبدالخالق العزاوی»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع عراق در گفت‌وگو با پایگاه‌ خبری المدی تصریح کرد:«بحران مالی سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی به میزان زیادی بر آمادگی و تجهیزات نیروهای امنیتی تاثیر گذاشت.»

وی افزود:« به دلیل بحران مالی و هزینه هنگفتی که در سال‌های گذشته صرف جنگ با داعش شد، دولت نتوانست چندین سال حقوق شماری از افراد مسلح بومی و عشایری را پرداخت کند. این امر منجر به بروز شکاف امنیتی در برخی مناطق شد زیرا آنها مسئول تامین امنیت مناطق حساس و مهمی بودند.

با این وجود العزاوی معتقد است که عناصر باقی مانده از داعش نمی توانند حملات گسترده ای برای تسلط بر حتی روستایی کوچک را ترتیب دهند زیرا سطح آگاهی مردم افزایش یافته و روحیه نیروهای امنیتی در سطح بسیار بالایی قرار دارد اما وی در عین حال از درگیری‌های پراکنده، بمب گذاری‌ها و عملیات انتحاری علیه شهروندان و نظامیان عراقی هشدار داد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا