دفاع ولیعهد عربستان از نگه داری مسلمانان چین در اردوگاه

گروهی از مسلمانان اویغور از «محمد بن سلمان» خواسته بودند که در مذاکراتش با مقامات چینی به وضعیت مسلمانان هم بپردازد.

میدل ایست نیوز: در پی انتقادات گسترده در غرب از ولیعهد جوان عربستان در پی قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار عربستانی، «محمد بن سلمان» در پی متحدان تازه ای در شرق رفته است.

او پس از سفر به پاکستان و هند، به چین رفت  و آنجا قراردادهایی با چین در عرصه انرژی و پتروشیمی بست که حجم آن به 28 میلیارد دلار می رسد. بن سلمان در این سفر از در حمایت از چین در سرکوب مسلمانان اویغور نیز تلویحا حمایت کرد و گفت: «چین حق دارد که دست به اقدامات ضد ترویستی بزند و مناطقی را که اندیشه تروریستی در آنها رواج دارد پاکسازی و امنیت ملی اش را تأمین کند».

این اظهارات را رسانه های رسمی چین بازتاب دادند و از آن استقبال کردند. این در حالی است که حدود یک میلیون مسلمان در اردوگاه هایی در چین بازداشت شده اند و چین اعلام کرده که برای مبارزه با اندیشه افراطی آنها را بازآموزی می کند.

مسلمانان چین از گروه ترکمن اویغور هستند که در غرب چین در استان شینجیانگ به سر می برند و دولت چین آنها را به تروریسم متهم می کند و برنامه ای سفت و سخت برای زیر نظر داشتن آنها پیش گرفته است.

گزارش هایی در دست که نشان می دهد میلیون ها مسلمان در چین مجبور به آموزش مرام کمونیستی چین در اردوگاه های گوناگون شده اند.

بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر، اقدامات دولت چین برای سرکوب مسلمانان اویغور از اواخر 2016 شدت گرفت. در این سال چن کوانگو، دبیر حزب کمونیست چین از منطقه خودمختار تبت به منطقه شینجیانگ منتقل شد و حکومت آن را به دست گرفت.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده که حکومت چین این مسلمانان را تحت آزارهای جسمی و روحی و جنسی قرار می دهد، ضمن آنکه آنها به لحاظ معیشتی و زیستی نیز در شرایط سختی نگه  داشته شده اند. این گزارش افزوده که صدها هزار پیر و جوان، ازجمله زنان باردار و کودکان شیرخواره در شرایط بسیار دشوار این اردوگاه ها نگه داری می شوند.

چین این اردوگاه ها را مدارس آموزش فنی و «فرهنگ سازی» می خواند.

گروهی از مسلمانان اویغور از محمد بن سلمان خواسته بودند که از فرصت سفر به چین برای مذاکره با مقامات چینی جهت کاهش فشار بر مسلمانان در اردوگاه های بازداشت استفاده کند. به خصوص که عربستان به صورت سنتی مدافع حقوق مسلمانان جهان است.

اما در دوره حکومت ولیعهد جوان اداره کشور به صورت بسیار عمل گرایانه انجام می شود و او بیشتر در پی دستاوردهایی در سیاست خارجی است.همان کاری که با اسرائیل هم می کند و بی اعتنا به گزارش ها درباره وضعیت حقوق بشری فلسطینیان در حال گسترش روابط خود با اسرائیل است.

قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی باعث انزوای بین المللی عربستان شد. مقامات امنیتی شخص محمد بن سلمان را مسئول این اقدام دانستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
نیوزویک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا