اعلام موجودیت یک گروه اپوزیسیون عربستانی به ریاست یک شاهزاده تبعیدی

شاهزاده «خالد بن فالح» تأکید کرده که به دنبال برقراری نظام سلطنت مشروطه در عربستان است.

میدل ایست نیوز: «خالد بن فرحان» شاهزاده عربستانی که در خارج از عربستان به سر می برد جنبش اپوزیسیون برای تغییر حکومت در عربستان سعودی را آغاز کرد.

او که یک دهه پیش از عربستان سعودی فرار کرده به روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» گفت که هدفش از این جنبش برقراری نظام مشروطه سلطنتی و برپایی انتخابات برای تعیین نخست وزیر و دولت و مبارزه با «نقض مزمن حقوق بشر» و نبود عدالت در عربستان است.

او که ساکن آلمان است امیدوار است جنبش وی که «جنبش آزادی مردم شبه جزیره عربی» نام دارد ابزاری برای کسانی که از عربستان گریخته اند باشد و بتواند فعالیت های آنان را پوشش رسانه ای بدهد.

شاهزاده خالد بن فرحان که ۴۱ سال دارد تأکید کرد که عربستان نیازمند نظام سیاسی دیگری شبیه دموکراسی های جهان است و باید مردم حق انتخاب داشته باشند.

او گفت که جنبشی که پایه گذاری کرده ایده های روشنی درباره نظام قضایی و حقوق بشر و بازپرسی دارد، «اما حالا وقت تمرکز بر قانون اساسی و مبارزه برای کمک به شهروندان عربستان مقیم اروپاست».

این در حالی است که پس از قتل «جمال خاشقجی» و پیامدهای سنگین آن برای عربستان،  فشارهای حکومت این کشور بر شهروندان مخالف ساکن دیگر کشورها شدت گرفته است.

بن فرحان تأکید کرد که اعضای خانواده سلطنتی می توانند چهره های نمادین کشور باشند، مانند خانواده سلطنتی بریتانیا اما قدرت در دست ملت خواهد بود.

او افزود که جنبش وی به شهروندان عربستانی کمک های حقوقی می رساند و دیگر لازم نیست مانند آنچه اخیرا شاهد بودیم آنها برای احقاق حقوقشان دست به دامن شبکه های اجتماعی و افکار عمومی شوند.

خالد بن فرحان از گروه مخالف باند «محمد بن سلمان» در عربستان است و مدعی است که پدر و خواهرش همچنان در عربستان در حبس خانگی به سر می برند.

او ابراز امیدواری کرد که دیگر فعالان سیاسی منتقد حکومت عربستان به جنبش وی بپیوندند و افزود: «در حال حاضر من تنها عضو خانواده سلطنتی هستم که به این جنبش پیوسته ام، اما امیدوارم که بسیاری به ما خواهند پیوست، باید صدایمان را دربرابر ظلمی که در حق مردم کشورمان می شود بالا ببریم تا کشور را از فروپاشی نجات دهیم».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایندیپندنت
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا