محموعه بین المللی در سوریه… آغاز پایان درگیری ها؟

با اعلام تشکیل «مجموعه بین المللی» برای خارج کردن همه نیروها از سوریه گمانه زنی ها درباره این مجموعه و مأموریت آن شدت گرفته است.

میدل ایست نیوز: «ولادیمیر پوتین» با غافلگیر کردن همه از طرحی برای ایجاد مجموعه بین المللی از کشورهای درگیر در موضوع سوریه برای بر عهده گرفتن «ثبات نهایی» در این کشور خبر داد.

این اظهارات پوتین در دیدار وی با «بنیامین نتانیاهو» در ۲۷ فوریه صورت گرفت و از همان زمان گمانه زنی های متعددی را در پیش داشته است بی آنکه معلوم شود برنامه او واقعا چیست و این مجموعه بین المللی چه اعضایی دارد و قرار است چه کند.

پوتین تأکید کرد که یکی از اهداف اصلی خروج همه نیروهای خارجی از سوریه و برپاشدن دوباره نهادهای حکومتی سوریه و حفظ یکپارچگی این کشور است.

اعلام تشکیل چنین مجموعه ای همزمان با آرام شدن تقریباً نهایی اوضاع نظامی در سوریه همه ناظران سیاسی را غافلگیر کرد. اما تحلیلگران روسی معتقدند که نتانیاهو در روسیه چشم به انتخابات آینده کنست اسرائیل داشته و بیشتر می خواسته دستاوردی در سیاست خارجی به دست آورد تا در کارزار انتخاباتی از آن استفاده کند.

برای نتانیاهو این سفر هماهنگی ای منطقه ای برای حل مشکلاتی بزرگ است. «کسینیا سویتووا» نماینده گروه «جبهه صهیونیستی» مخالف نتانیاهو تأکید می کند نتانیاهو از این سفر برای اهداف انتخاباتی استفاده می کند، اما تردیدی نیست که این نشست مهم و در زمان مناسب بوده است».

نتانیاهو در سفر خود نتوانست با یهودیان ساکن مسکو دیدار کند و برای همین سفرش را بسیار کوتاه کرد تا بتواند در اسرائیل به موضوع پرونده اتهاماتش بپردازد. اما ناظران معتقدند که نتانیاهو به آنچه از این سفر در نظر داشت دست یافت.

روسیه ترجیح می دهد چنین به نظر نیاید که علیه تهران به تل آویو نزدیک شده است. منابع دیپلماتیک روسیه ای به روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو گفته اند که جدا از آنچه پشت پرده می گذرد، تلاش عامدانه اسرائیل برای نشان دادن نزدیک بودنش به مسکو در موضوع ایران برای دولت روسیه چندان خوشایند نیست.

نتانیاهو در توئیتر خود نوشت: «در مسکو به پوتین گفتم که از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۱۱ دیدار با هم داشته ایم و روابط مستقیم ما ابعاد حیاتی ای دارد که باعث دور نگه داشته شدن خطرات و برخورد میان ارتش هایمان شده و امنیت و ثبات برای منطقه آورده است».

خاورمیانه امروز مرکز سیاست گذاری جهان شده است. منطقه ای که بازیگران اصلی آن دشمنی شدیدی با هم دارند و در عین حال مجبور به حفظ منافع یکدیگر و منافع کشورهایی بیرون از منطقه هستند. با این همه معلوم نیست که مجموعه بین المللی قرار است چگونه عمل کند و با این نزاع منطقه چه کند؟ مثلا ترکیه که با ایران و روسیه در «روند آستانه» هم مسیر است قرار است کجای این صحنه جای بگیرد؟ به خصوص که امریکا در حال تلاش برای محکم کردن جایگاه خود در شمال سوریه است.

«سمیر صالحه» تحلیلگر سیاسی تأکید می کند که جزئیات طرح پوتین هنوز مشخص نیست اما احتمالا این موضوع جان تازه ای به مذاکرات و تلاش ها برای فیصله موضوع سوریه دهد.

اپوزیسیون سوریه تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است، چون معلوم نیست این مجموعه همه مذاکرات و تفاهمات سابق را نادیده می گیرد یا در چارچوب مذاکرات ژنو و آستانه و سوچی عمل خواهد کرد. برخی نیروهای اپوزیسیون معتقدند که این مجموعه خارج از چارچوب مذاکرات آستانه عمل نخواهد کرد به خصوص که حفظ یکپارچگی سوریه از اهداف آن اعلام شده است.

هشت هفته پس از مأموریت یافتن «گیر پدرسون» به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، وی پس از دیدار با برخی گروه های درگیر در موضوع سوریه گزارش اولیه خود را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد. گزارش او با دیدگاه تشکیل مجموعه بین المللی و این حس مشترک که جنگ در سوریه در حال پایان یافتن است سازگار بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایندیپندنت عربی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا