بغداد قبضه خود را بر کرکوک محکم تر کرد

دولت عراق ستاد یکپارچه و متمرکزی در کرکوک تشکیل داده است.

میدل ایست نیوز: دولت عراق فرماندهی نظامی تازه و یکپارچه ای برای استان کرکوک آغاز کرده که شامل نیروهای ارتش و پلیس و گروهی از «حشد الشعبی» که در جنوب غربی شهر مستقر هستند می شود.

این در چارچوب نگاه تازه ای است که بغداد برای تقویت کنترل شهر و تغییر نیروهایی است که پس از همه پرسی استقلال کردستان عراق در اکتبر 2017 وارد کرکوک شدند و پیشمرگ ها را بیرون انداختند.

از آن سو، نیروهای پیشمرگ در حومه شهر در انتظار توافقی سیاسی برای بازگشتن به شهر هستند، توافقی که در حال حاضر در دستور کار دولت نیست، به خصوص که شهروندان عربی شیعه و سنی در شهر مخالف بازگشت کردها هستند. به نظر می آید نمایندگان این قومیت ها و مذاهب در کرکوک در این باره هیچ اختلافی با هم ندارند.

یک مقام امنیتی عراقی در استان کرکوک، به «العربی الجدید» گفت که نیروهای عراقی بار دیگر در کرکوک مستقر شده اند و شهر و حومه آن به کنترل ستاد فرماندهی یکپارچه ای به ریاست سپهبد «سعد حربیه» درآمده که برای این مأموریت از فلوجه به کرکوک اعزام شده است. او پیشتر مسئول امنیت فلوجه بود و با موفقیت توانست امنیت شهر را پس از آزادی آن از دست داعش در 2016 تأمین کند.

این مقام آگاه تأکید کرد که این نیروها متشکل از ارتش و پلیس و حشد الشعبی هستند و با استقرار آنها وضعیت ثبات در استان کرکوک به وضوح بهتر شده است.

او افزود که تصمیم گیری درباره حضور نیروهای پیشمرگ در این ستاد به بغداد مربوط می شود و احتمال داد که چه بسا در آینده چنین شود به این شرط که نیروهای پیشمرگ تحت فرمان فرمانده نظامی منصوب از دولت مرکزی در کرکوک فعالیت کنند.

سرهنگ دوم «طالب العبیدی» از ستاد فرماندهی کرکوک نیز به «العربی الجدید» گفت که نیروهای امنیتی با این شعار به استان آمده اند که هیچ فرقی بین شهروندان نیست و همه باید به قانون عمل کنند.

او افزود که قرار است گروهی از عشایر و شهروندان کرکوک هم در کنترل امنیت سهیم شوند و با در اختیار گذاشتن اطلاعات به حفظ امنیت استان کمک کنند.

حضور این نیروها با استقبال مثبت ساکنان کرکوک مواجه شده و آن را پایان مراکز متعدد تصمیم گیری امنیتی در استان دانسته اند.

البته کردها نارضایتی خود را پنهان نکرده اند. «هیوا الجاف» عضو حزب دموکرات کردستان گفت که پیشمرگ ها منتظر نقشی در حمایت از امنیت کرکوک هستند و «این یک موضوع سیاسی نیست بلکه ضرورتی امنیتی است».

پیش از این مذاکراتی میان دولت عراق و نمایندگان اقلیم کردستان درگرفته بود که بسیاری از چهره های سیاسی عراق از جمله ائتلاف «نصر» به ریاست «حیدر العبادی» نخست وزیر سابق عراق، بدون اطلاع از جزئیات این مذاکرات دولت عراق را به واگذاری مجدد امنیت کرکوک به کردها و عقب نشینی از کرکوک متهم می کردند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا