«هوک»: تلاش ایران برای دورزدن تحریم ها ازطریق عراق بی نتیجه بوده است

مسئول پرونده ایران در امریکا گفت که عراقی ها به سفر «حسن روحانی» به عراق خوشبین نباشند.

میدل ایست نیوز: «برایان هوک» مأمور ویژه پرونده ایران در امریکا، تأکید کرد که ایران در یک بازی بزرگ سیاسی عراق را در چنگ خود می بیند و به آن به چشم گذرگاهی برای سلطه بر خاورمیانه نگاه می کند.

هوک روز جمعه در مصاحبه با شبکه امریکایی «الحره» به مقامات عراقی هشدار داد که نسبت به نتایج سفر اخیر «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران به عراق خوشبین نباشند.

به گفته هوک، ایران برای ملت خودش سرمایه گذاری نمی کند و نباید انتظار داشت که هیچ کاری در حمایت از عراق انجام دهد.

او افزود که «سیاست خارجی ایران  به استقلال و حاکمیت ارضی کشورهای دیگر احترام نمی گذارد و از سال 1979 می کوشد که دولت ها را ضعیف کند و هویت های دینی را به جای هویت های ملی بنشاند و این وضعیت باعث بی ثباتی در خاورمیانه شده و به خشونت و خون ریزی انجامیده است».

هوک تأکید کرد که ایالات متحده بر خلاف ایران نگاه متفاوتی به عراق دارد، «هدف ایران سلطه بر عراق است اما امریکا عراقی قدرتمند و مستقل می خواهد».

مسئول پرونده ایران در دولت امریکا تأکید کرد که تلاش های ایران برای دورزدن تحریم ها ازطریق عراق بی نتیجه بوده است و افزود که واشنگتن از بغداد انتظار دارد که به تحریم های امریکا علیه ایران عمل کند.

او اجرای تحریم ها علیه ایران را «به نفع عراق» دانست زیرا «این تحریم ها از دخالت های ایران برای بر هم زدن ثبات منطقه جلوگیری می کند».

هوک تأکید کرد که ایالات متحده عراق را در واردات برق از تحریم ها معاف کرده و این در راستای «منافع ملت عراق» است اما مبالغ این واردات باید به صندوقی ویژه برود و نباید برای حکومت ایران ارز ایجاد کند.

او «ده ها بانگ ایرانی» را «بانک های کثیف و فاسدی خواند که در خدمت حکومت ایران هستند و گفت که «نظام بانکی ایران به صورت عامدانه نظامی سیاه و غیرشفاف است چون حکومت ایران نمی خواهد مردم بدانند اموالشان کجا می رود، زیرا این اموال در همه جای خاورمیانه برای تحقق بلندپروازی های ایران در سلطه بر خاورمیانه استفاده می شود».

هوک ادامه داد که «به بانک های جهان خیلی روشن کفته ایم که بابت هرگونه همکاری با بانک های ایرانی تنبیه خواهند شد و بانک های عراق هم این را می داند و چند بانک به همین علت از شبکه سویفت خارج شده است.

او گفت که تحریم های مالی و نفتی ایران را از میلیاردها دلار محروم می کند و افزود که نتیجه این تحریم ها کاهش درآمدهای ایران است.

هوک تأکید کرد که شاهد روشن کاهش درآمد ایران آن است که «حزب الله لبنان به عنوان بزرگ ترین مزدور ایران در حال جمع آوری اعانات است و بودجه سپاه پاسداران کاهش یافته است».

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هفته گذشته در سفری سه روز توافق نامه های مهمی را با عراق امضا کرد که بخش اصلی آنها به همکاری های اقتصادی دو کشور مربوط می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الحره
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا