کارشناس شیمیایی داعش: داشتیم روی بمب بیولوژیک کار می کردیم!

یک کارشناس شیمیایی داعش در عراق از تجربه خود در همکاری با گروه تروریست داعش برای تولید سلاح شیمیایی و بیولوژیک می گوید.

میدل ایست نیوز: با پایان یافتن تقریبی کار «خلافت» داعش در سوریه و عراق و زندانی شدن بسیاری از ستیزه جویان و کارشناسان آن رفته رفته بخش هایی از رازهای این گروه و سازوکارهای فعالیتش برملا می شود.

پایگاه امریکایی «دیلی بیست» اخیرا با گروهی از زندانیان داعشی در بغداد مصاحبه کرده که یکی از آنها کارشناس سلاح شیمیایی است که برای موفقیت برنامه های داعش در تولید سلاح شیمیایی با آن همکاری می کرده است.

این شخص احمد (36 ساله) نام دارد و دکترای شیمی و داروسازی دارد. او می گوید که داعش به دنبال یافتن افراد متخصص در اینگونه رشته ها بود و او نیز به دنبال کار جذب داعش شد. او می گوید که داعش و پیش از آن القاعده از دهه 1990 در پی دستیابی به سلاح شیمیایی و بیولوژیک بوده است. «دیلی بیست» در گزارش خود تأکید کرده که معلوم نیست تلاش های داعش برای دستیابی به این سلاح ها به کجا رسیده باشد و نمی توان از درستی اظهارات «احمد» مطمئن بود، اما این اظهارات تا حد زیادی با اظهارات «سلیمان العفاری» کارشناس عراقی که مدیر پروژه دستیابی داعش به گاز خردل بوده در مصاحبه با «واشنگتن پست» سازگاری دارد.

داعش در اوج قدرت خود اموال فراوانی را صرف تجهیز آزمایشگاه ها برای این پروژه کرد و حقوقی که به نیروهای جذب شده در این عرصه می داد بسیار بیشتر از آن چیزی بود که دیگر دستگاه ها در عراق به «احمد» پیشنهاد کرده بودند.

او می گوید: «من فکر می کردم که اگر یک آزمایشگاه مجهز داشته باشم می توانم سلاح بیولوژیک و شیمیایی بسازم و سازوکار ساخت آن را بلد بودم».

اخیرا ائتلاف بین المللی ضد داعش و نیروهای عراقی از کشف کارگاهی در موصل خبر دادند که داعش برای تولید سلاح شیمیایی از آن استفاده می کرد. احمد تأکید می کند که در همین آزمایشگاه فعالیت می کرده است.

داعش در عمل از گاز خردل و گاز کلر علیه نیروهای پیشمرگ استفاده کرده است. همچنین کارگاهی مخفیانه در شمال عراق برای استفاده از این سلاح تأسیس کرد و از هواپیماهای بدون سرنشین برای پخش مواد بیولوژیک و شیمیایی استفاده کرد.

احمد که هم اکنون در بازداشتگاه نیروهای ویژه تابع ستاد مرکزی مبارزه با تروریسم نگه داری می شود با جزئیات بسیار توضیح می دهد که چگونه با جذب شدن توسط داعش از جوانی سرخورده به شخصی با اعتماد به نفس تبدیل شد که احساس می کند توانایی تغییر جامعه را دارد.

او وقتی دانشجوی دکترا در دانشگاهی در هند بود از طریق شبکه های اجتماعی با داعش تماس برقرار کرد و جذب آنها شد. احمد تأکید می کند که ایدئولوژی داعش برای او جذابیتی نداشت بلکه فقط به امکان نشان دادن مهارت علمی و فنی خود می اندیشید. «اولش فکر می کردم که واقعا دارم جذب یک تیم علمی می شوم. خیلی از آدم های تحصیل کرده در این رشته از همه جای دنیا به داعش پیوسته بودند. تحصیل کردگان فیزیک هسته ای و مهندس در میان این گروه کم نبود، به خصوص از روسیه».

او ادامه می دهد که داعش با هک کردن بسیاری از پایگاه های علمی دنیا توان دسترسی وی به مجلات و مقالات علمی را فراهم می کرد و در این مقالات چگونگی ساخت موشک شیمیایی و بیولوژیک توضیح داده شده بود و در آزمایشگاه موصل این اطلاعات به صورت عملی تجربه می شد.

به گفته احمد وی به این جمع بندی رسیده بود که داعش یک حکومت با نهادهای مشخص و رو به توسعه است و مطمئن بود که پس از این آزمایشات خواهد توانست موشک بیولوژیک و شیمیایی تولید کند.

«پژوهش هایم را با خود بردم و فرماندهان بلندپایه داعش آن را مطالعه کردند. آنها به نوشته هایم توجه نشان دادند و پرسیدند که برای ساختن موشک چه لازم دارم. من یک کتاب از یک پایگاه روسی را هم برایشان خلاصه کردم. هرچه اطلاعات بود در اختیارشان گذاشتم و گفتم که فقط یک آزمایشگاه واقعی لازم دارم».

آزمایشگاه موصل توانست گاز خردل تولید کند و داعش از این گاز در چند عملیات در عراق استفاده کرد.

احمد می افزاید: «بسیاری پایگاه های روسی هست که اطلاعات بسیاری در این باره در اختیار می گذارد. این پایگاه ها محرمانه نیست. اولین تحقیقی که برایشان بردم از مجله «اورگانیک فوسفوروس کمیستری» درباره گاز «فی اکس» در اسرائیل بود که نسل تازه ای از گاز اعصاب است».

«اما سران داعش گفتند که دنبال ساخت گاز خردل و نیتروژن و گوگرد هستند. در آزمایشگاهی که در زمان تحصیلم در هند داشتیم به صورت نظری یاد گرفته بودیم که چگونه این گازها را بسازیم. اما به سران داعش گفتم که من یک آزمایشگاه واقعی لازم دارم تا بتوانم بمب را بسازم، چون به لحاظ نظری همه کار آن را می دانستم».

احمد همکاری خود را با داعش اینگونه توجیه می کند که این سلاح ها قرار بود برای دفاع از خود استفاده شود و نه علیه بشریت! او تأکید می کند که داعش توجه بسیاری به ساخت موشک های ضد هوایی و پهپاد داشت.

او که چندان مذهبی به نظر نمی آید، تأکید می کند که موضوع «خلافت اسلامی» برای او مطرح نبوده و بیشتر در پی بلندپروازی های علمی خودش بوده است. احمد می افزاید که بسیاری از دیگر کسانی که جذب داعش شده بودند همین نگاه را داشتند و ادامه می دهد که شخصا از فساد و تبعیض فرقه ای در بازار کار عراق ناراضی بوده و چون سنی بوده احساس می کرده که توانایی هایش نادیده گرفته می شود. او درخواست کار در بحرین و ابوظبی و قطر هم داده بود اما به نتیجه ای نرسیده است.

احمد در سال 2018 در یک عملیات مخفیانه ضد تروریسم در اربیل به دست نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق دستگیر و به نیروهای امریکایی تحویل داده شد. نیروهای امریکایی پس از بازجویی از وی او را به دولت عراق تحویل دادند.

اکنون وی ابراز پشیمانی می کند و می گوید که «مردم نباید فریب تبلیغات داعش را بخورند و جهاد واقعی همین است که از کشورت دفاع کنی». اما همچنان به نظر می آید او بلندپروازی هایش را کنار نگذاشته است. وی در بازجویی های خود به امریکایی ها پیشنهاد همکاری داد تا بدین ترتیب بتواند از زندان آزاد شود. همین پیشنهاد را به نیروهای پیشمرگ و دولت عراق هم داده است.

سرگذشت احمد تأییدی بر این واقعیت است که برای نابودی کامل داعش باید دست به کارهایی بسیار فراتر از عملیات نظامی زد که شامل توجه به اکنون و آینده جوانان منطقه می شود. توانایی ابتکاری داعش در تکرار خود در مناطق گوناگون را باید بسیار جدی گرفت به خصوص که هنوز تفکر داعشی در بسیاری از افراد زنده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
دیلی بیست
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا