۱۶ شهروند سعودی در ارتباط با «قتل» خاشقچی از ورود به آمریکا منع شدند+فهرست اسامی

«سعود القحطانی» مشاور ارشد ولیعهد عربستان از جمله این 16 نفر است.

میدل ایست نیوز: وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد، ۱۶ شهروند سعودی را به دلیل «نقش آنها» در قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان، در فهرست ممنوع الورودی‌ها به ایالات متحده قرار داده است.

«سعود القحطانی»، مشاور ارشد «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان، از جمله این ۱۶ نفر است. سعود القحطانی پیش از این از سوی آمریکا تحریم شده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید، این ۱۶ نفر بر اساس بخش ۷۰۳۱ یک قانون مرتبط با وزارت امور خارجه آمریکا ممنوع الورود شده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: این افراد و بستگان درجه اول آنها واجد شرایط برای ورود به آمریکا نیستند.

«جمال خاشقجی»، روزنامه نگار عربستانی و ستون نویس روزنامه «واشنگتن پست»، روز دوم اکتبر، دهم مهر، به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه رفت ولی از آنجا خارج نشد.

عربستان در روزهای آغازین رسانه‌ای شدن «قتل جمال خاشقجی» انجام جنایت را شدیدا تکذیب می‌کرد، اما سرانجام بعد از ۱۷ روز، با اذعان به کشته شدن او، قتل را کار «یک تیم خودسر» و بر اثر «یک مشاجره ناخواسته» نامید.

در حالی فهرست ۱۶ سعودی ممنوع الورودی در روز دوشنبه منتشر شده است که روز جمعه گزارش شد ۱۲ فعال حقوق زنان از جمله دو شهروند آمریکایی عربستانی توسط نیروهای امنیتی عربستان بازداشت شده‌اند.

بیش از ۳۰ کشور از جمله تمامی اعضای اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از حکومت عربستان سعودی از آن کشور خواسته بودند که با تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد مرگ جمال خاشقچی همکاری کند.

سیاهه این شانزده نفر که نامشان در بیانیه وزارت امور خارجه امریکا آمده چنین است:

1- سعود القحطاني

2- ماهر مطرب

3- صلاح الطبيقي

4- مشعل البستاني

5- نايف العريفي

6- محمد الزهراني

7- منصور أبا حسين

8- خالد العتيبي

9- عبد العزيز الهوساوي

10- وليد الشهري

11- ثائر الحربي

12- فهد البلوي

13- بدر العتيبي

14- مصطفى المدني

15- سيف القحطاني

16- تركي الشهري

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
سی ان ان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا