انتشار سندی محرمانه درباره استفاده از سلاح فرانسوی در کشتار غیرنظامیان در یمن

دو پایگاه فرانسوی با انتشار گزارشی براساس اسناد محرمانه اظهارات رسمی فرانسه درباره عدم به کارگیری سلاح های فرانسوی در یمن را دروغ دانستند.

میدل ایست نیوز: دو پایگاه فرانسوی با انتشار گزارشی براساس اسناد محرمانه اظهارات رسمی فرانسه درباره نبود هرگونه سلاح فرانسوی در یمن را دروغ دانستند.

این گزارش که پایگاه «دیسکلوز» یا همکاری «رادیو اینتر» فرانسه روز دوشنبه آن را منتشر کرده اند از سندی محرمانه پرده برداشته که شامل گزارشی می شود درباره اینکه کدام گروه ها در یمن سلاح فرانسوی در اختیار دارند و این سلاح ها چه تأثیری بر شهروندان غیر نظامی دارد.

این سند در 50 صفحه تنظیم شده و طبقه بندی محرمانه دارد و دستگاه اطلاعات ارتش فرانسه آن را در 25 سپتامبر 2018 منتشر کرده است.

در این سند تصریح شده که سلاح های فرانسوی فروخته شده به عربستان و امارات در جنگ یمن علیه گروه انصارالله به کار گرفته می شود.

براساس این سند این سلاح های فرانسوی شامل موشک های «لو کلیر» و موشک های ضد زره و هواپیمای میراژ 2000 و رادار کوپرا و انواع زرهی ها و بالگردها و ناو محافظ «مکا» و موشک انداز می شود.

در این سند سیاهه مفصلی از سلاح های فروخته شده به عربستان و امارات که در جنگ یمن از آنها استفاده شده ارائه شده است.

این گزارش همچنین به اظهارات وزیر ارتش فرانسه در شبکه BFMTV اشاره کرده که گفته بود: «تا جایی که می دانم سلاح هایی که اخیرا فروخته ایم علیه شهروندان غیر نظامی به کار نرفته است».

اما در سند اطلاعات ارتش فرانسه نقشه مناطقی که احتمالا از سلاح های فرانسوی در آنها استفاده شده کشیده شده که نشان می دهد 436.370 تن در معرض آسیب های ناشی از سلاح های فرانسوی هستند.

براساس گزارش های نهادهای غیر دولتی یمنی از آغاز جنگ در یمن 8 هزار شهروند یمنی ازجمله 1283 کودک جان خود را براثر جنگ ازدست داده اند.

این گزارش افزوده که سند مزبور به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فرانسه ارائه شده است.

این گزارش همچنین از قراردادی محرمانه برای فروش سلاح میان فرانسه و عربستان خبر داده که طی آن قرار است تا سال 2023 معادل 147 دستگاه توپ به عربستان تحویل داده شود.

پیش از این فرانسه از اقدام آلمان در تحریم فروش سلاح به عربستان انتقاد و تأکید کرده بود که این تصمیم مانع از اجرای تعهدات فرانسه در فروش سلاح به عربستان می شود چون برخی قطعات این سلاح ها ساخت آلمان است.

تحت فشارهای فرانسه و انگلستان درنهایت آلمان از این تحریم صرف نظر کرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
دیسکلوزیورونیوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا