هدف عربستان از افتتاح کنسولگری در شهر نجف اشرف چیست؟

عربستان سعودی در ظاهر با هدف گسترش مناسبات دیپلماتیک به دنبال افتتاح کنسولگری در شهر نجف اشرف است، اما ریاض در ورای این اقدام در پی نفوذ به عمق راهبردی این کشور است.

میدل ایست نیوز:دیدگاه‌های فراکسیون‌های سیاسی عراق در قبال اقدام عربستان سعودی در افتتاح کنسولگری این کشور در شهر نجف اشرف متفاوت است، این رویکرد عربستان را به نوعی می توان چرخش کامل به سمت عراق پس از گذشت ده‌ها سال تنش و تردید در روابط دو کشور نامید.

در همین رابطه، برخی از این روابط استقبال کرده و آن را در گسترش مناسبات فیمابین نقش‌آفرین می دانندT اما در مقابل عده‌ای با دیده شک و تردید به این اقدام عربستان می نگرند و آن را در چارچوب منافع دو ملت تفسیر نمی کنند بلکه این گام ریاض را نفوذ در عمق راهبردی عراق و تخریب آن قلمداد می کنند.

«عربستان در پی ورود به بیت شیعی است تا در آن شکاف ایجاد کند.» عبدالامیر العبودی، تحلیلگر سیاسی و مدیر کانال آی نیوز عراق با جمله فوق، اقدام اخیر عربستان در رابطه با عراق را تحلیل می کند به ویژه اینکه این کشور کنسولگری خود را در شهر نجف اشرف که دارای رنگ و بوی شیعی است، افتتاح می کند.

العبودی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره معتقد است که عربستان بر اساس دیدگاه تنگ‌نظرانه خود می خواهد در میان شیعیان عراق نفوذ کند، این کشور گمان می کند که بدین وسیله می تواند وارد عمق عراق شده و در آن به ایجاد شکاف بپردازد.

العبودی در ادامه افزود: «عربستان به دنبال نزدیک شدن به برخی از مراجع شیعی است، اما با این حال این کشور امکان نزدیک شدن به آیت الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر تشیع را دور از ذهن می داند چرا که ایشان نسبت به اهداف پشت پرده عربستان واقف است.»

در این میان، دولت عراق در نهم ماه جاری میلادی با گشایش کنسولگری عربستان در شهر نجف موافقت کرد، شهری که دژ مراجع شیعه در جهان به شمار می رود و پیکر مطهر امام علی علیه السلام در آن غنوده و حوزه علمیه تشیع نیز در آن واقع شده است.

این شهر که سالانه هزاران عربستانی شیعه به آن سفر می کنند، رویایی برای ساکنان منطقه شرقی عربستان محسوب می شود زیرا آنها به خاطر این سفرها در معرض فشارهای سنگینی قرار می گیرند، از همین رو ناگزیر می شوند ابتدا به کویت یا اردن سفر کرده و در ادامه به دور از چشمان مقامات سعودی رهسپار عراق شوند.

«فاطمه الزرکانی»، عضو ائتلاف دولت قانون عراق از عربستان سعودی می خواهد تا هدف از افتتاح کنسولگری در شهرهای عراق، خدمات‌رسانی به شهروندان دو کشور باشد و تنها به گسترش دامنه مناسبات سیاسی محدود نشود.

وی در گفت‌وگو با الجزیره می گوید: «باید شاهد تحرک عربستان برای اعطای حقوق شیعیان عربستانی و از بین بردن نگرانی آنها باشیم و عملیات کنترل و تحت نظر گرفتن زائران و تحت فشار قرار دادن آنها باید پایان یابد، تنها در این صورت است که ثابت می شود عربستان به دنبال بهبود مناسبات در راستای خدمت به مردم دو کشور است.»

عربستان در ماه‌های اخیر برای ایجاد همگرایی با عراق دست به اقدامات متعددی زده است که می توان به ساخت شهرک ورزشی، میزبانی از تیم فوتبال این کشور در دیدارهای دوستانه با تیم ملی برزیل و آرژانتین و نیز دیدارهای مکرر هیئت‌های اقتصادی سعودی و ایجاد شورای هماهنگی دو کشور اشاره کرد.

«رزاق شریف»، عضو شورای استانداری شهر نجف اشرف از تصمیم عربستان برای گشایش کنسولگری در این شهر پس از سال‌ها تنش در روابط دو کشور، استقبال کرد و آنرا گامی در مسیر تقویت همگرایی میان ریاض-بغداد توصیف کرد.

اما آیا عربستانی که متهم به حمایت از تروریسم در عراق است، خواهد توانست این اتهامات را رد کرده و دست کم از آن رهایی یابد؟ این در حالی است که احزاب شیعی عراق هنوز هم به عربستان به عنوان حامی نخست اقدامات تروریستی در این کشور نگاه می کنند.

در همین راستا، «حسن سالم»، نماینده پارلمان عراق و عضو فراکسیون صادقون معتقد است که عربستان هر کاری که انجام دهد، نخواهد توانست اقدامات منفی خود علیه عراقی‌ها را از اذهان مردم این کشور پاک کند و ذهنیت منفی موجود در قبال وضعیت شیعیان در مناطق شرقی این کشور را بهبود بخشد.

وی در گفت‌وگو با الجزیره افزود: «پرونده عربستان در عراق پرونده سیاهی است و گشایش کنسولگری‌ها با هدف بهبود مناسبات دیپلماتیک و یا خدمت به مردم دو کشور نیست بلکه ریاض در ورای این اقدام به دنبال نفوذ به عمق راهبردی عراق و تخریب آن است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن