ابزار تازه اسرائیل ـ امریکا در برابر ایران

تأکید اسرائیل و امریکا بر علنی کردن دیدارهای امنیتی خود نشان دهنده «هدفمند» بودن پوشش رسانه ای این دیدارهاست.

میدل ایست نیوز: ایالات متحده و اسرائیل دیدارهای «مشورتی» خود برای «همکاری دربرابر تهدیدهای امنیتی» را شدت بخشیده اند. فعالیت هایی که چنانکه اعلام شده به طور خاص ایران و متحدانش در منطقه را هدف قرار داده است.

همزمان با سفر هیئتی امنیتی اسرائیلی به واشنگتن، هیئتی امریکایی نیز برای دیدار با مقامات اسرائیلی به تل آویو رفت و موضوع هر دو دیدار هماهنگی دربرابر «تهدیدهای ایران در لبنان و سوریه و عراق» و نیز تهدید منافع امریکا در منطقه و اسرائیل توسط چین اعلام شده است.

هیئت اسرائیلی عازم واشنگتن به ریاست «مئیر بن شبات» مشاور امنیت ملی و متشکل از مقامات بلندپایه وزارتخانه های امنیت و خارجه و نیز نمایندگانی از ارتش اسرائیل و «موساد» می شود. رسانه های عبری تأکید کردند که بن شبات در واشنگتن با همتای امریکایی اش «جان بولتون» دیدار و «تهدید ایران و دیگر گروه های فعال برای بر هم زدن ثبات در منطقه را بررسی کرد.

بولتون پس از این دیدار با انتشار توئیتی بر همکاری امریکا و اسرائیل دربرابر «فعالیت های خصمانه ایران» تأکید کرد. رسانه های اسرائیلی همچنین خبر دادند که فعالیت شرکت های چینی در اسرائیل از محورهای مهم این دیدار بوده است. امریکا تاکنون چند بار بابت واگذاری پروژه های مهم زیرساختی اسرائیل به چین به خصوص بندر حیفا ابراز نگرانی کرده است.

هیئت امریکایی که دیروز (سه شنبه) وارد اسرائیل شد به ریاست «ناتان سیلز» بود. او در مصاحبه با روزنامه «یدیعوت اخرونوت» که همزمان با ورودش به تل آویو منتشر شد تأکید کرد که تحریم های سختگیرانه امریکا علیه ایران جواب خواهد داد و عملا نیز از حمایت ایران از گروه های تهدیدکننده در منطقه را کاهش داده است.

او در کنفرانسی مطبوعاتی در قدس نیز تأکید کرد که تحریم سپاه «پیامی به همه است تا بدانند «هرکه با آنها کار کند متهم به تأمین مالی تروریسم خواهد بود» و در نتیجه از ورود به امریکا منع خواهد شد. سیلز افزود که تحریم ها در حال نشان دادن آثار خود است چه در آنچه به فعالیت های خود ایران مربوط می شود و چه آنچه به متحدان آن به خصوص حزب الله مربوط می شود. «اگر درآمدهای ایران را کم کنیم معنایش آن است که پول کمتری برای رساندن به حزب الله و جهاد اسلامی دارند».

این دیدارها به نظر می آید بخشی از فشارهایی است که امریکا طی طرحی مشخص علیه ایران پیش گرفته است. ضمن آنکه اعلان این دیدارهای به صورت کاملا «هدفمند» انجام می شود، زیرا این دیدارها را چیزی بیش از دیدارهای دوره ای معمول دو طرف نمی توان دانست. به نظر می آید که پوشش اینچنینی اخبار بیشتر با هدف کشاندن ایران و متحدانش در موضع دفاعی و فاصله گرفتن از واکنش های شدید علیه تحریم ها و فشارهاست.

در همین راستا برخی ناظران مانورهای مشترک امریکا و اسرائیل را هم تلاشی در همین راستا می دانند، زیرا پوشش گسترده رسانه ای این اخبار در چارچوب استراتژی فشار جای می گیرد. از همین باب است که مثلا با هیاهوی بسیار از انتشار سامانه دفاعی تاد در اسرائیل سخن گفته می شود. «یائیر رامتی» مدیر سابق «سامانه دفاع موشکی اسرائیل» (حوما) تأکید می کند که افزایش حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه ایجاب می کند که اسرائیل همواره بر توان دفاعی خود تأکید کند تا ایران به فکر مقابله به مثل نظامی نیفتد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الاخبار
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا