برق، گاز، دسترسی به دریای سرخ، محورهای اصلی مذاکرات «عبدالمهدی» با مقامات عربستان

قرار است در سفر نخست وزیر عراق به عربستان موضوع کشیدن خط برق و تأمین گاز برای راه اندازی نیروگاه ها بررسی شود.

میدل ایست نیوز: رئیس مرکز مطالعات بغداد مهم ترین محورهای مذاکرات نخست وزیر عراق در سفر عربستان سعودی را تشریح کرد و خبر داد که در این سفر چند پروژه سرمایه گذاری مهم نهایی خواهد شد.

«مناف الموسوی» به «ناس نیوز» گفت که در سفر «عادل عبدالمهدی» که امروز (چهارشنبه) انجام خواهد شد چند پرونده مورد توافق که شورای هماهنگی عراق ـ عربستان آن را تنظیم کرده اند و به پروژه های صنعتی و نیز بخش انرژی و سرمایه گذاری مربوط می شود امضا خواهد شد.

او گفت که افتتاح گذرگاه مرزی عرعر که توافقات آن در این سفر به صورت رسمی امضا می شود مسیر حجاج عراقی به مدینه را بسیار کوتاه خواهد کرد ضمن اینکه عراق را به دریای سرخ وصل می کند و می تواند برای عراق حکم راه ابریشم را داشته باشد.

به گفته الموسوی عراق می تواند از گذرگاه مرزی عرعر کالاهای خود را به دریای سرخ برساند و این پروژه در مراحل پایانی است و تا ماه اکتبر آینده رسما افتتاح خواهد شد و هزینه های ساخت آن در بخش عراقی را هم خود عربستان متقبل شده است.

او همچنین از امضای پروژه سرمایه گذاری عربستان در صحرای انبار و سماوه که یک پروژه عظیم کشاورزی و دام‍پروری است خبر داد.

به گفته الموسوی پروژه متعدد مربوط به پتروشیمی و نیز کشیدن خط برق و تأمین گاز لازم برای راه اندازی نیروگاه های برقی نیز در این سفر بررسی خواهد شد.

در دیدار نخست وزیر عراق با مقامات عربستانی همچنین قرار است مجموعه ای از فرصت های سرمایه گذاری به شرکت های عربستانی پیشنهاد و بررسی شود.

به گفته منابع عراقی عادل عبدالمهدی در رأس یک هیئت بازرگانی متشکل از بیش از 80 نفر امروز به عربستان سعودی می رود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ناس نیوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا