نگرانی ارتش اسرائیل از طرح راه آهن ایران ـ عراق ـ سوریه

یک روزنامه اسرائیلی کشیده شدن این خط آهن را مایه تسهیل رسیدن سلاح از ایران به حزب الله و سوریه دانسته است.

میدل ایست نیوز: روزنامه اسرائیلی «معاریو» از نگرانی شدید مقامات اسرائیلی از طرح راه آهن مشترک ایران ـ عراق ـ سوریه خبر داد.

به گزارش «اسپوتنیک» این روزنامه در گزارشی تأکید کرده که پروژه خط آهن ایران ـ عراق ـ سوریه مایه نگرانی ارتش اسرائیل درباره انتقال زمینی سلاح برای حزب الله لبنان و نیز برای سوریه شده است.

این روزنامه به نقل از منابعی در اپوزیسیون سوریه تأکید کرده که فراتر از این، کشیده شدن این خط آهن و اتصال چین به آن باعث می شود که ایران نقشی محوری در منطقه آسیا و در انتقال کالا به عراق و سوریه پیدا کند.

پیش از این «طالب الحسینی» مدیر شرکت راه آهن عراق از مذاکرات سه جانبه نمایندگان عراق ـ ایران ـ سوریه برای کشیدن خط آهن میان سه کشور خبر داد و کشیده شدن این خط آهن را نتیجه نشست سه جانبه این کشورها در سال ۲۰۱۴ دانست و افزود که در این نشست توافق شد که همکاری های اقتصادی لازم در این زمینه صورت گیرد و همه موانع پیش روی افزایش مبادلات تجاری و کالایی میان دو کشور برداشته شود.

عراق همچنین تمایل خود برای اتصال به شبکه جاده ای استراتژیک «راه ابریشم جدید» را اعلام کرده است و در حال مذاکره با چین برای پیوستن به آن است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
اسپوتنیک
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا