نگرانی ارتش اسرائیل از طرح راه آهن ایران ـ عراق ـ سوریه

یک روزنامه اسرائیلی کشیده شدن این خط آهن را مایه تسهیل رسیدن سلاح از ایران به حزب الله و سوریه دانسته است.

میدل ایست نیوز: روزنامه اسرائیلی «معاریو» از نگرانی شدید مقامات اسرائیلی از طرح راه آهن مشترک ایران ـ عراق ـ سوریه خبر داد.

به گزارش «اسپوتنیک» این روزنامه در گزارشی تأکید کرده که پروژه خط آهن ایران ـ عراق ـ سوریه مایه نگرانی ارتش اسرائیل درباره انتقال زمینی سلاح برای حزب الله لبنان و نیز برای سوریه شده است.

این روزنامه به نقل از منابعی در اپوزیسیون سوریه تأکید کرده که فراتر از این، کشیده شدن این خط آهن و اتصال چین به آن باعث می شود که ایران نقشی محوری در منطقه آسیا و در انتقال کالا به عراق و سوریه پیدا کند.

پیش از این «طالب الحسینی» مدیر شرکت راه آهن عراق از مذاکرات سه جانبه نمایندگان عراق ـ ایران ـ سوریه برای کشیدن خط آهن میان سه کشور خبر داد و کشیده شدن این خط آهن را نتیجه نشست سه جانبه این کشورها در سال ۲۰۱۴ دانست و افزود که در این نشست توافق شد که همکاری های اقتصادی لازم در این زمینه صورت گیرد و همه موانع پیش روی افزایش مبادلات تجاری و کالایی میان دو کشور برداشته شود.

عراق همچنین تمایل خود برای اتصال به شبکه جاده ای استراتژیک «راه ابریشم جدید» را اعلام کرده است و در حال مذاکره با چین برای پیوستن به آن است.

منبع
اسپوتنیک
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا