تحلیل وزارت دفاع عراق از فیلم اخیر «ابوبکر البغدادی»

«محمد العسکری» مستشار بلندپایه وزارت دفاع عراق با تحلیل فیلم اخیر سرکرده داعش آن را اعتراف داعش به شکست خلافت دانسته است.

میدل ایست نیوز: سپهبد «محمد العسکری» مشاور رسانه ای وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه ای که در پایگاه رسمی وزارت دفاع عراق منتشر شده به فیلم منتشرشده از «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تروریستی داعش واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده که البغدادی در پناهگاهی زیرزمینی دیده می شود که برای مخفی نگه داشتن مکان دیوارهای آن را پرده پوشانده و دیگر حاضران در مجلس وی نیز صورتشان پوشانده شده است.

العسکری تأکید کرده که مکانی که این ویدئو در آن ضبط شده مکان دوردست و مخفیانه است و معلوم است که کارهای زیادی روی ویدئو پیش از انتشار آن انجام شده است تا اهمیت جلسه را نشان دهد مثلا اینکه صداگذاری به دقت انجام شده و سرودهای حماسی داعش به ویدئو اضافه شده و این نشان می دهد که داعش همچنان از امکانات بالای فیلمبرداری و صداگذاری و تدوین برخوردار است.

او افزوده که به لحاظ زمانی البغدادی از اتفاقات الجزایر و سودان و انتخابات اسرائیل و کشتار اخیر در سریلانکا سخن می گوید و این همه به این معناست که ضبط این ویدئو بعد از این حوادث انجام شده است.

به گفته این کارشناس بلندپایه وزارت دفاع عراق البغدادی پس از شکست هاس سنگینی که در عراق و سوریه خورده و با در نظر گرفتن اخباری که فرماندهان روسیه و امریکا درباره مصدومیت های مکرر وی داده اند در وضعیتی است که نمی داند چه کند.

او وضعیت کنونی البغدادی را شبیه کسانی مانند «اسامه بن لادن» و «صدام حسین» دانسته که دربرابر هواداران خود شکست های سنگین را پیروزی جلوه می دادند.

به نظر العسکری، البغدادی در این جلسه می کوشیده که به نیروهای خود روحیه بدهد و «والیان» تازه ای تعیین کند و از بسیاری از یارانش که کشته شده اند نام آورد، ضمن اینکه به نظر می آید از عملکرد برخی از مقامات داعش و خیانت آنان ناراضی است و شاهد این مدعا ازجمله آن است که برخی اظهارات او چند بار در طول ویدئو عینا تکرار می شود و این به آن معناست که در مرحله تدوین برخی سخنان او حذف شده است.

مشاور وزارت دفاع عراق درباره استراتژی جدید داعش گفته که البغدادی ضمن اعتراف به شکست از بیعت های تازه در افریقا و لیبی و بورکینافاسو سخن گفته که این هم به معنای پذیرش شکست در خاورمیانه است.

او ادامه داده که رهبر داعش به طور خاص از یکی از فرماندهان نظامی فرانسوی داعش یاد می کند و تمرکز ویژه بر فرانسه به این علت است که جنگ در صحرای افریقا با داعش را فرانسه رهبری می کند.

به نظر العسکری، ابوبکر البغدادی در این ویدئو از انتقام از مسیحیان که از آنان به صلیبیان یاد می کند سخن می گوید و این بدان معناست که داعش دیگر استراتژی اصلی خود را که مدیریت وحشت و ساخت خلافت بوده کنار گذاشته و دیگر نقشه و برنامه خاصی جز انتقام گیری ندارد.

العسکری افزوده که مهم ترین سخن البغدادی آن است که به حمله به پایگاه هایی نظامی و اقتصادی و اهداف لجستیک فرامی خواند و تأکید می کند که جهاد ادامه دارد و جنگ را به صورت فرسایشی باید ادامه داد و این یعنی که او از ادامه خلافت ناامید شده است، وضعیتی شبیه به استراتژی «جمال عبدالناصر» پس از شکست 1967 که دیگر نقشه ای برای جنگ نداشت و به مدت پنج سال جنگ فرسایشی انجام داد.

وی افزوده که البغدادی در سخنان خود به همراهانش یادآوری می کند که آنچه بر آنان واجب است جهاد است و نه پیروزی و این یعنی که دیگر امیدی به پیروزی ندارد.

این کارشناس دفاعی در نهایت با مقایسه ظاهر نامرتب البغدادی با ظاهر آراسته وی در سخنرانی اعلام خلافتش در سال 2014 تأکید کرده که این نشان می دهد که البغدادی خلافت و همه چیز را از دست داده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت دفاع عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا