اختلافات شدید میان کشورهای عربی درگیر در «معامله قرن»

یک دیپلمات بلندپایه خلیجی تأکید کرد که تنها کشوری که عملا از این طرح حمایت می کند امارات متحده عربی است.

نکات برگزیده مطلب

  • قاهره در چند ماه گذشته با مذاکراتی محرمانه توانسته بند مربوط به اختصاص بخشی از زمین های سینا به فلسطینیان را از طرح پیشنهادی امریکا حذف کند.
  • تلاش های مصر مایه اختلافات شدید با اردن شده که قاهره را به ابراز موافقت اصولی با معامله قرن نزد امریکایی ها متهم می کند.
  • «چشم پوشی مصر از بخشی از خاک سینا به معنای سرنگونی دولت مصر در روز بعد از اعلام معامله قرن است و این به ضرر اسرائیل و منطقه خواهد بود».
  • در طرح امریکا هیچ کشور فلسطینی نه در غزه و نه در کرانه باختری پیش بینی نشده است و فلسطینیان به صورت توده های سکانی بدون حاکمیت مشخص فرض شده اند.
  • در حال حاضر تنها کشوری که عملا از معامله قرن حمایت می کند امارات متحده عربی است که در مدت گذشته کوشیده برخی کشورها را به پذیرش این طرح و کمک به اجرای آن متقاعد کند.
  • نگرانی جدی ای درباره تن دادن نهایی اردن به این طرح وجود دارد، اما تغییر موضع رسمی عربستان مایه تقویت موضع ملک عبدالله دوم در مخالفت با این طرح شده است.

میدل ایست نیوز: چند منبع دیپلماتیک در کشورهای عربی از اختلافات شدید کشورهای عربی درگیر در موضوع طرح امریکایی برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل موسوم به «معامله قرن» خبر دادند.

یک دیپلمات بلندپایه خلیجی به «العربی الجدید» گفت که کشورهایی که با این طرح سروکار داشته اند اختلافات شدیدی با یکدیگر در این باره پیدا کرده اند.

به گفته این مقام آگاه، قاهره در چند ماه گذشته با مذاکراتی محرمانه توانسته بند مربوط به اختصاص بخشی از زمین های سینا به فلسطینیان را از طرح پیشنهادی امریکا حذف کند.

این منبع افزوده که این تلاش های مصر مایه اختلافات شدید با اردن شده که قاهره را به ابراز موافقت اصولی با معامله قرن نزد امریکایی ها متهم می کند.

«جیسون گرینبلات»، نماینده ویژه رئیس جمهور امریکا در امور صلح در خاورمیانه اخیرا تأکید کرد که این طرح شامل راه حل دو کشوری نخواهد بود و اختصاص زمین هایی از سینا به فلسطینیان را منکر شد.

به گفته این دیپلمات خلیجی اردن همچنین به مصر معترض است که چرا از اساس با «معامله قرن» که به ضرر اردن و فلسطین است مخالفت نکرده است.

این منبع افزوده که قاهره به امریکایی ها گفته که پس از ماجرای واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان سعودی، چشم پوشی از بخش های دیگری از خاک مصر به کشوری دیگر مطلقا برایش ممکن نیست و «چشم پوشی مصر از بخشی از خاک سینا به معنای سرنگونی دولت مصر در روز بعد از اعلام معامله قرن است و این به ضرر اسرائیل و منطقه خواهد بود».

به گفته این منبع «عباس کامل»، رئیس دستگاه امنیت مصر در این باره با «جیسون گرینبلات» و «جارد کوشنر» که طراحان معامله قرن دانسته می شوند مذاکرات مفصلی داشته است و در نهایت به این نتیجه رسیده اند که منطقه ای آزاد در سینا و در نزدیکی غزه ایجاد شود که مردم غزه بتوانند از آن استفاده کنند.

این منبع افزوده که در طرح امریکا هیچ کشور فلسطینی نه در غزه و نه در کرانه باختری پیش بینی نشده است و فلسطینیان به صورت توده های اسکانی بدون حاکمیت مشخص فرض شده اند.

به گفته این دیپلمات خلیجی در حال حاضر تنها کشوری که عملا از معامله قرن حمایت می کند امارات متحده عربی است که در مدت گذشته کوشیده برخی کشورها را به پذیرش این طرح و کمک به اجرای آن متقاعد کند، به خصوص که کوشنر روابط دوستانه ای با «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی دارد.

یک دیپلمات عرب دیگر نیز تأکید کرد که نگرانی جدی ای درباره تن دادن نهایی اردن به این طرح وجود دارد، اما تغییر موضع رسمی عربستان مایه تقویت موضع ملک عبدالله دوم در مخالفت با این طرح شده است.

این دیپلمات بلندپایه تأکید کرده که اردن حاضر به کوتاه آمدن از بخشی از خاک خود و راه دادن پناهجویان فلسطینی به خاک اردن نیست.

در این میان فلسطین با قاطعیت با این طرح مخالفت نشان می دهد. وزارت امور خارجه فلسطین روز شنبه با صدور بیانیه ای تأکید کرد که «هر طرحی که بر اساس ایده دو کشوری مطرح نشود به شکست خواهد انجامید و به زباله دان تاریخ خواهد رفت و چه برای فلسطینیان و چه اعراب و چه جهان اسلام و چه اروپا و چه افکار عمومی جهان پذیرفتنی نخواهد بود».

اتحادیه عرب نیز در نشست فوق العاده خود در سطح وزرای امور خارجه تأکید کرد که معامله قرن آمریکا تنها در صورتی در تحقق صلح دائم و فراگیر در خاورمیانه موفق خواهد شد که حقوق مشروع فلسطینی‌ها را برآورده کند.

«معامله قرن» سه طراح اصلی دارد که عبارت اند از جیسون گرینبلات که به مدت 12 ماه وکیل «دونالد ترامپ» در خرید و فروش زمین بوده و ترامپ به محض رسیدن به قدرت او را به عنوان نماینده ویژه در امور مناقشه فلسطین و اسرائیل منصوب کرد. چهره دوم جارد کوشنر است که داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور امریکاست. و مهره سوم «دیوید فریدمن»، سفیر امریکا در اسرائیل است که تاکنون بارها سیاست شهرک سازی اسرائیل را تأیید و با طرح دو کشوری مخالفت کرده است. او نیز پیشتر مشاور حقوقی دفتر ترامپ پیش از انتخابش به ریاست جمهوری امریکا بوده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا