کاردار سفارت امریکا: واشنگتن به جلوگیری از تبدیل عراق به میدان جنگ با کشوری دیگر متعهد است

کاردار سفارت امریکا تأکید کرد که جلوگیری از تبدیل عراق به میدان جنگ با کشوری دیگر بخشی از تعهدات امریکا در توافق استراتژیک دو کشور است.

میدل ایست نیوز: «جوی هود» کاردار سفارت امریکا در عراق با سخنرانی در نشستی در بغداد تأکید کرد که عراق یکی از مهم ترین شرکای استراتژیک امریکا در منطقه است.

او روز پنجشنبه در نشست «نقش عراق در کاهش تنش ها در منطقه از منظر امریکا» که توسط مرکز گفت وگوی «الرافدین» برگزار شده بود سخنرانی می کرد گفت که امریکا مطمئن است که نیروهای عراقی  آماده حفظ جان شهروندانی امریکایی در عراق هستند.

هود با اشاره به تصمیم امریکا به کاهش کارکنان سفارتخانه هایش در عراق گفت: «مطمئنم این موضوع را درک می کنید که این اقدامی است که در هر کشور جهان هنگام شدت گرفتن تهدیدها یا بلایای طبیعی برای حفظ امنیت شهروندانمان انجام می دهیم و هدف از آن این است که مطمئن باشیم که در صورت بروز حادثه ای می توانیم به سرعت کارکنانمان را به جای امن منتقل کنیم.

وی افزود که سفارت امریکا در بغداد بزرگ ترین سفارت این کشور در جهان است و امریکا در حال ساختن بزرگ ترین کنسولگری خود در جهان در اربیل است و انتقال این تعداد از کارکنان در شرایط اضطراری یک چالش جدی خواهد بود برای همین تصمیم گرفتیم که کارکنان غیر ضروری را از کشور خارج کنیم.

کاردار سفارت امریکا در بغداد تأکید کرد که علت این تصمیمات تهدیدهایی است که از جانب ایران و شرکای آن دریافت می کنیم و افزود که نمی تواند توضیحات بیشتری درباره این تهدیدها بدهد.

وی ادامه داد که سفارت در بغداد و کنسولگری در اربیل به فعالیت خود ادامه خواهد داد و برخی کارکنان ازجمله خود وی در عراق خواهند ماند و برنامه های سفارت و تماس های سیاسی و کمک های انسانی و اجتماعی برای ثبات در عراق ادامه خواهد داشت و فقط برخی کارهای معمول مانند صدور روادید کاهش خواهد یافت یا موقتا به تعلیق درخواهد آمد اما با همه وجود تلاش می کنیم که روابطمان با عراق را قدرتمند نگه داریم زیرا تبدیل عراق به کشوری قدرتمند و باثبات و مستقل را به سود منافع ملی خود می دانیم.

جوی هود با اشاره به سیاست دولت عراق در جلوگیری از تبدیل عراق به میدان درگیری دیگر نیروها تأکید کرد که امریکا این سیاست عراق را قدر می نهد و به شدت با آن موافق است و این بخشی از تعهدات امریکا در توافق نامه چارچوب استراتژیک امضاشده میان دو کشور است و در بخش اول ماده چهارم این توافق نامه به این موضوع تصریج شده است.

او افزود  که هرگونه تنشی به دستاوردهای بزرگ رئیس جمهور و نخست وزیر عراق صدمه خواهد زد و تأکید کرد که آنان سطح روابط عراق را به سطحی بی سابقه در تاریخ این کشور رسانده اند و ادامه داد: «تصور کنید که اگر عراق به جای روابط با یکی دوتا از همسایگانش روابط گسترده بازرگانی و گردشگری و دیپلماتی با همه همسایگانش و همچنین با اروپا و امریکا و آسیا داشته باشد چه قدرت و اعتماد به نفس و استقلال و توسعه ای خواهد یافت».

کاردار سفارت امریکا در عراق اخبار منتشرشده درباره نگرانی امریکا از قراردادهای اقتصادی عراق با دیگر کشورها را بی اساس دانست و گفت که معمولا شرکت های امریکایی فرصتی عادلانه برای رقابت در عراق یافته اند و امریکا از هر اقدامی که به بهبود اقتصاد عراق بینجامد حمایت می کند و افزود: «فکرش را بکنید که عراق با بسیاری کشورها تراز تجاری مثبت 10 میلیارد دلاری داشته باشد چنانکه با امریکا دارد و نه تراز تجاری منفی 13 میلیارد دلاری چنانکه با ایران دارد» و تأکید کرد که این نگاه آینده ای است که نخست وزیر عراق برای آن تلاش می کند.

او تأکید کرد که همانطور که رئیس جمهور امریکا گفته این کشور در پی جنگ با ایران نیست و خود ایران هم خطرات جنگ را درک می کند و رهبر ایران هم گفته که در پی جنگ نیست «اما ما می دانیم که ایران از تروریست ها حمایت می کند و در اراده ملت های منطقه دخالت می کند و این از اصلی ترین علل تحریم ها علیه ایران است» و ادامه داد که امریکا می خواهد که ایران به این رفتارها پایان دهد.

او گفت که امریکا آماده آغاز مذاکره با ایران است و شرکای امریکا در عراق نیز با همه وجود برای رسیدن به هدف تلاش می کنند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن