شرط های سخت «لیبرمن» مانع اصلی تشکیل کابینه «نتانیاهو»

«بنیامین نتانیاهو» خواستار کاهش سقف مطالبات احزاب دست راستی برای تشکیل کابینه شده است.

میدل ایست نیوز: «بنیامین نتانیاهو» مأمور تشکیل کابینه اسرائیل در نشست هفتگی کابینه پیشبرد امور از متحدان خود در احزاب دست راستی اسرائیل خواست که «درخت بلند مطالباتشان» کوتاه بیایند تا بتواند دولت جدید را تشکیل دهد.

او که یک بار مهلت خود برای تشکیل کابینه را تمدید کرده گفت: «هنوز برخی احزاب از مواضعشان کوتاه می آیند، امیدوارم راه حلی پیدا کنم که به زمین واقعیت برگردند تا بتوانیم دولتی باثبات و قدرتمند تشکیل دهیم».

منابع آگاه نیز خبر داده اند که نتانیاهو در نشستی با نزدیکان خود گفته که «اویگدور لیبرمن» رئیس حزب «اسرائیل بیتنا» که بر دستیابی بر یکی از وزارتخانه های امنیتی پافشاری می کند مانع اصلی تشکیل دولت شده است.

براساس این گزارش لیبرمن شرط های دشواری تعیین کرده و گفته که از آنها کوتاه نخواهد آمد که ازجمله شامل «صلاحیت نامحدود در برخورد با حماس از جمله دستور به ارتش برای پایان دادن به حکومت حماس در غزه» می شود.

از دیگر شرط های لیبرمن اجرای قانون جدید سربازی است که احزاب دینی ازجمله شاس با آن مخالف اند. براساس این قانون طلاب ارتدکس یهودی که تاکنون از خدمت سربازی معاف بودند به خدمت نظام فراخوانده می شوند.

منابع نزدیک به نتانیاهو تأکید کرده اند که این شرط های لیبرمن «برای انتقام گرفتن از نتانیاهو بابت برخورد با وی در زمان وزارت جنگ بوده است». لیبرمن در این مذاکرات گفته که حاضر نیست دست بسته در اختیار نتانیاهو باشد.

پیش از این لیبرمن به علت مخالفت نتانیاهو اعضای کمیته امنیتی با درخواست وی برای حمله ای شدید به غزه و کنار زدن حماس از قدرت در این منطقه از سمت خود استعفا داد.

لیبرمن اکنون گفته که نتانیاهو باید ضمانت دهد که در تصمیمات او دخالت نکند.

«الکس سالسکی» مدیر کل بخش بین الملل حزب «اسرائیل بیتنا»، به رهبری اویگدور لیبرمن اخیرا در مقاله ای تأکید کرد که این تصور که حفظ حماس در غزه به نفع اسرائیل خواهد بود چون میان غزه و کرانه باختری فاصله می اندازد اشتباهی بزرگ است.

او در این مقاله نوشت که باید حماس را به زور کنار زد و این کار باعث می شود که دیگرانی مانند حزب الله و ایران هم حساب کار دستشان بیاید.

به نظر سالسکی اسرائیل باید کاری کند که حماس پرچم سفید را بلند کند و بفهمد که آزاررساندن به یهودیان فایده ای برایش نخواهد داشت.

ازسوی دیگر، «ائتلاف احزاب دست راستی» نیز بر کاهش اختیارات اداره مدنی شهرک نشینان تأکید دارد. این ائتلاف در پی افزایش اختیارات شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری با هدف اجرای عملی سیاست جدا کردن شهرک ها از اراضی فلسطینی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا