وزیر امور خارجه عمان: ایرانی ها «در شرایط متفاوت» آماده گفت وگو درباره سیاست خارجی شان هستند

«یوسف بن علوی» تأکید کرد که یک جرقه برای شعله ور شدن منطقه کافی است.

میدل ایست نیوز: «یوسف بن‌ علوی»، وزیر امور خارجه عمان، گفته است که کشورش به شدت نگران تنش میان ایران و آمریکا است و تلاش می‌کند با کمک دیگران تنش فعلی را مهار کند.

بن‌علوی در پاسخ به این سوال «بی‌بی‌سی عربی» که آیا عمان نقشی به عنوان میانجی میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند، گفت: «نه واقعا. ما آن طور که شما فکر می‌کنید نقش میانجی نداریم.»

عمان که روابط نزدیکی با ایران و آمریکا دارد در سال‌های گذشته و در چند مقطع حساس نقش واسطه مذاکرات بین تهران و واشنگتن را ایفا کرده است.

وزیر خارجه عمان به بی‌بی‌سی گفت که دو طرف باید متوجه باشند که یکدیگر را مقصر دانستن «بازی بسیار بسیار خطرناکی است».

او گفت که اگر جنگی در بگیرد، بحث بحث یک هفته و دو هفته یا یک ماه و دو ماه نیست… بحث بودن یا نبودن است.

بن‌ علوی دو روز پیش در سفری غیر منتظره به تهران رفت و این گمان مطرح شد که هدف از سفر او نوعی میانجیگری بین ایران و آمریکا بوده است.

جزییات مذاکرات او و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، منتشر نشد، اما روزنامه «العرب» به نقل از منابعی خبر داد که بن علوی حامل این پیام امریکا به مقامات ایرانی بوده که امریکا در عزم خود برای تغییر سیاست های ایران جدی است.

وزیر امور خارجه عمان گفت که ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها متوجه هستند که «تنش فعلی ممکن است به فاجعه منجر شود و شاید هم به توافق ختم شود… همه می‌دانند که اگر اوضاع بدتر شود بقیه دنیا همه ضرر می‌کنند».

او گفته ابعاد فاجعه احتمالی «قابل اندازه‌گیری نیست و یک جرقه برای شعله‌ور شدن کافی است».

وزیر امور خارجه عمان در مصاحبه‌اش با بی‌بی‌سی با اشاره به تنش در منطقه خلیج فارس گفت که «من نگران اشتباهات معمولی نیستم. نگران اشتباهاتی هستم که کل منطقه را شعله‌ور کند».

او گفته است که در سفرش به تهران دیده که «ایرانی‌ها بدون هیچ دلیلی گرفتار این وضعیت شده‌اند. از نظر آنها تحریم‌های آمریکا بی‌دلیل و منطق است.»

وزیر امور خارجه عمان گفته است که ایرانی‌ها آماده‌اند که در مورد سیاست خارجی‌شان گفت‌وگو کنند ولی «در شرایط متفاوت و نه زیر فشار».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بی بی سی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن