انتقاد عربستان و بحرین از تغییر موضع قطر درباره بیانیه های پایانی نشست های مکه

«عادل الجبیر» تأکید کرد که موضوع اصلی این بیانیه ها مسئله فلسطین بوده و نه دخالت های ایران.

میدل ایست نیوز: «عادل الجبیر»، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان، تأکید کرد که طبق آداب دیپلماتیک اگر کشوری در نشستی اعتراضی دارد باید آن را همان جا اعلام کند و نه چند روز بعد از پایان نشست.

او تأکید کرد که قطر «مدعی شده که بیانیه های پایانی نشست های مکه درباره مخالفت با دخالت های ایران بوده، اما در این نشست ها مسئله فلسطین مسئله اصلی بود و همه می دانند که قلب اینگونه واقعیت از قطر عجیب نیست».

وزیر امور خارجه بحرین نیز در اعتراض به موضع قطر تأکید کرد که عجیب است که قطر با بیانیه پایان نشست فوق العاده اعضای شورای همکاری مخالفت کرده، چون در این بیانیه بر موضع یکپارچه اعضا تأکید شده است.

او گفت که این تغییر موضع قطر نشان می دهد که تقویت روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج از اولویت سیاست قطر خارج شده و روابطش با برادرانش بسیار ضعیف شده است.

«خالد بن احمد آل خلیفه» از سطح مشارکت قطر در این نشست ها هم انتقاد کرد و گفت که این سطح متناسب با اهمیت این نشست ها و حساسیت شرایط منطقه نبوده است.

پیش از این، روز یکشنبه، وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد که بیانیه های پایانی نشست های فوق العاده سران اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج خلاف رویه مرسوم تدوین شده و بیشتر بیانگر سیاست امریکا در قبال ایران است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الشرق الاوسط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − بیست =

دکمه بازگشت به بالا
بستن