گزارش مخالفان سوریه درباره «نقشه» مناطق نگه داری موشک های ایرانی در سوریه

در این گزارش تأکید شده که پس از حملات اسرائیل، ایران موشک های خود را به مناطق کوهستانی منتقل کرده است.

گروهی از افسران جداشده از ارتش سوریه که در «حرکة تحریر وطن» (جنبش آزادی میهن) به ریاست سرتیپ «فاتح حسون» فعالیت می کنند با انتشار گزارشی نقشه نگه داری موشک های ایرانی در سوریه را منتشر کردند.

این گروه که شامل ۱۵۰ افسر جداشده از ارتش می شود در گزارش خود تأکید کرده اند که نیروهای ایرانی در پی حملات اسرائیل به انبارهای موشک ایرانی در سوریه، این موشک ها را به مناطق کوهستانی شمال دمشق منتقل کرده اند.

این گزارش تأکید کرده که ایران علاوه بر ارسال موشک های دوربرد و میان برد و راکت، کارخانه های تولید انواع موشک ها و نسلی از موشک های بالستیک را در سوریه راه اندازی کرده است.

این گزارش به تفصیل از نوع این موشک ها خبر داده که به این ترتیب است:

  1. موشک های کوتاه برد

ـ «شهاب ۱» و «شهاب ۲» که مدل بومی سازی شده موشک های اسکاد بی و سی است که پیشتر ایران از شوروی خریداری می کرد. برد موشک شهاب ۱ به ۳۰۰ کیلومتر و برد شهاب ۲ به ۵۰۰ کیلومتر می رسد.

ایران در دهه ۱۹۸۰ در جنگ با عراق این نوع موشک ها را از کره شمالی و شوروی خریداری کرد و اکنون نسل تازه ای از آن را تولید و به متحدان خود در سوریه و حزب الله لبنان و انصارالله یمن می دهد.

ـ «فاتح ۱۱۰» که مدل بومی سازی شده اسکاد است که برد آن به ۲۰۰ کیلومتر می رسد و گردان ۱۵۵ ارتش سوریه در شمال دمشق بدان مجهز است.

ـ تشرین، با برد ۳۰۰ کیلومتر که حالت تقویت شده موشک فاتح ۱۱۰ است.

ـ موشک «میسلون»، که مدل به روز شده موشک زلزال ۲ ایران است و برد آن به ۲۱۰ کیلومتر می رسد.

ـ ذوالفقار که از نسل موشک های نقطه زن ایرانی است و در آن از سوخت جامد استفاده می شود و برد آن به ۷۰۰ کیلومتر می رسد. در اول اکتبر ۲۰۱۸ از این موشک در جنگ با تروریست های داعش در خاک سوریه استفاده شده، اما وجود آن در خاک سوریه شناسایی نشده است.

ـ نازعات، موشک زمین به زمین با برد ۱۵۰کیلومتر.

 

  1. موشک های ضد تانک

موشک «طوفان ۱» ضد تانک با وزن ۳٫۶ کیلوگرم که برد آن به ۳۸۵۰ متر می رسد و نسل جدید آن لیزری است. این موشک ها در انبار سلاح های ایرانی در فرودگاه تیفور شناسایی شده و میان نیروهای ایرانی مستقر در دیرالزور توزیع شده است.

 

  1. موشک های دریایی

ـ موشک نور با برد ۱۵۰ کیلومتر. ایران در سال ۲۰۱۰ قایق های جنگی ایرانی به سوریه داد که برای حمل این نوع موشک ها از آنها استفاده می شود. این موشک ها در بندر بیضاء در شرق سوریه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

براساس این گزارش موشک فاتح با همکاری مشترک کارشناسان صنایع دفاعی ایران و سوریه به روزرسانی شده است.

این گزارش تفصیلی مواضع نگه داری هر یک از انواع این موشک ها در خاک سوریه را نیز ارائه داده است که شامل مناطق کسوه، جب الجراح، محرده، قطیفه، ناصریه؛ بندر بیضاء، روستای سفیره، مصیاف می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الشرق الاوسط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا