گزارش مخالفان سوریه درباره «نقشه» مناطق نگه داری موشک های ایرانی در سوریه

در این گزارش تأکید شده که پس از حملات اسرائیل، ایران موشک های خود را به مناطق کوهستانی منتقل کرده است.

گروهی از افسران جداشده از ارتش سوریه که در «حرکة تحریر وطن» (جنبش آزادی میهن) به ریاست سرتیپ «فاتح حسون» فعالیت می کنند با انتشار گزارشی نقشه نگه داری موشک های ایرانی در سوریه را منتشر کردند.

این گروه که شامل 150 افسر جداشده از ارتش می شود در گزارش خود تأکید کرده اند که نیروهای ایرانی در پی حملات اسرائیل به انبارهای موشک ایرانی در سوریه، این موشک ها را به مناطق کوهستانی شمال دمشق منتقل کرده اند.

این گزارش تأکید کرده که ایران علاوه بر ارسال موشک های دوربرد و میان برد و راکت، کارخانه های تولید انواع موشک ها و نسلی از موشک های بالستیک را در سوریه راه اندازی کرده است.

این گزارش به تفصیل از نوع این موشک ها خبر داده که به این ترتیب است:

  1. موشک های کوتاه برد

ـ «شهاب 1» و «شهاب 2» که مدل بومی سازی شده موشک های اسکاد بی و سی است که پیشتر ایران از شوروی خریداری می کرد. برد موشک شهاب 1 به 300 کیلومتر و برد شهاب 2 به 500 کیلومتر می رسد.

ایران در دهه 1980 در جنگ با عراق این نوع موشک ها را از کره شمالی و شوروی خریداری کرد و اکنون نسل تازه ای از آن را تولید و به متحدان خود در سوریه و حزب الله لبنان و انصارالله یمن می دهد.

ـ «فاتح 110» که مدل بومی سازی شده اسکاد است که برد آن به 200 کیلومتر می رسد و گردان 155 ارتش سوریه در شمال دمشق بدان مجهز است.

ـ تشرین، با برد 300 کیلومتر که حالت تقویت شده موشک فاتح 110 است.

ـ موشک «میسلون»، که مدل به روز شده موشک زلزال 2 ایران است و برد آن به 210 کیلومتر می رسد.

ـ ذوالفقار که از نسل موشک های نقطه زن ایرانی است و در آن از سوخت جامد استفاده می شود و برد آن به 700 کیلومتر می رسد. در اول اکتبر 2018 از این موشک در جنگ با تروریست های داعش در خاک سوریه استفاده شده، اما وجود آن در خاک سوریه شناسایی نشده است.

ـ نازعات، موشک زمین به زمین با برد 150کیلومتر.

 

  1. موشک های ضد تانک

موشک «طوفان 1» ضد تانک با وزن 3.6 کیلوگرم که برد آن به 3850 متر می رسد و نسل جدید آن لیزری است. این موشک ها در انبار سلاح های ایرانی در فرودگاه تیفور شناسایی شده و میان نیروهای ایرانی مستقر در دیرالزور توزیع شده است.

 

  1. موشک های دریایی

ـ موشک نور با برد 150 کیلومتر. ایران در سال 2010 قایق های جنگی ایرانی به سوریه داد که برای حمل این نوع موشک ها از آنها استفاده می شود. این موشک ها در بندر بیضاء در شرق سوریه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

براساس این گزارش موشک فاتح با همکاری مشترک کارشناسان صنایع دفاعی ایران و سوریه به روزرسانی شده است.

این گزارش تفصیلی مواضع نگه داری هر یک از انواع این موشک ها در خاک سوریه را نیز ارائه داده است که شامل مناطق کسوه، جب الجراح، محرده، قطیفه، ناصریه؛ بندر بیضاء، روستای سفیره، مصیاف می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الشرق الاوسط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن