کاخ سفید از طرح ۵۰ میلیارد دلاری مربوط به معامله قرن رونمایی کرد + متن کامل

جزئیات ابعاد اقتصادی طرح موسوم به «معامله قرن» با عنوان «صلح تا آبادانی» در 40 صفحه در پایگاه رسمی کاخ سفید منتشر شده است.

بر اساس طرحی که جزئیات آن روز شنبه در ۴۰ صفحه در وبسایت کاخ سفید منتشر شده، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های عمومی و خصوصی در سرزمین‌های فلسطینی دست‌کم یک میلیون فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.

همچنین بنابر این طرح، مبلغ ۲۷.۵ میلیارد دلار در کرانه باختری و نوار غزه، و مبالغ ۹.۱ میلیار، ۷.۴ میلیارد و ۶.۳ میلیارد دلار به ترتیب برای فلسطینیان ساکن مصر، اردن و لبنان سرمایه‌گذاری خواهد شد.

در این طرح حدود یک میلیارد دلار نیز برای بخش گردشگری فلسطین اختصاص داده شده است که با توجه به شرایط امنیتی و درگیری های گاه  و بیگاه نیروهای اسرائیلی و فلسطینی چندان عملی به نظر نمی آید.

«جارد کوشنر» به «رویترز» گفت که دولت ترامپ امیدوار است که کشورهای دیگر به طور خاص کشورهای ثروتمند نفتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی متقبل بخش اعظم این بودجه بشوند.

او تأکید کرد که «ایده اصلی ما این است که مردم با این طرح موافقت کنند و بعد با مردم گفت وگو کنیم تا ببینیم چه چیزی برایشان مهم است.»

کاخ سفید با اشاره به اینکه «چندین نسل از فلسطینی‌ها تحت شرایط مشقت‌بار و زیان‌بار زندگی کرده‌اند، اما فصل بعدی زندگی آنان می‌تواند با آزادی و منزلت قرین شود» گفته است که این طرح «بلندپروازانه‌ترین اقدام بین‌المللی برای فلسطینیان تا به امروز است.»

با این حال جناح‌های مختلف فلسطینی بلافاصله این طرح را رد کردند.

«حنان عشراوی»، از مقامات ارشد «سازمان آزادی‌بخش فلسطین»، این طرح را یکسری «وعده غیرعملی» خواند و گفت تنها یک راه حل سیاسی می‌تواند به منازعه اسرائیل و فلسطین پایان دهد.

حنان عشراوی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، موضع دولت ترامپ در قبال منازعه اسرائیل و فلسطینیان را «کاملا غلط» دانست و گفت: «آنها می‌توانند به اشغالگری پایان دهند که این خود اولین پیش شرط رونق و آبادانی‌ است. تحت شرایط اشغال رونق و آبادانی در کار نخواهد بود.»

گروه حماس که کنترل غزه را در دست دارد نیز با لحنی تندتر به این طرح حمله کرد و گفت: «فلسطین فروشی نیست.»

در ماه‌های اخیر مقام‌های آمریکایی تایید کرده‌اند که در جریان یک همایش فرصت‌های اقتصادی در منامه، پایتخت بحرین، از بخش نخست و اقتصادی معامله قرن رونمایی خواهد شد.

همایش بحرین قرار است روزهای چهارم و پنجم تیر در منامه برگزار شود.

با این حال هنوز روشن نیست که بخش سیاسی «معامله قرن» که بخش اساسی آن است چه زمانی در عرصه عمومی منتشر خواهد شد.

«جارد کوشنر»، مشاور ارشد دونالد ترامپ و سرپرست تیم تنظیم‌کننده «معامله قرن»، گفته است که این طرح شامل «راهکار دو کشوری» به مفهوم شناخته‌شده آن نیست اما «امتیازات کلان اقتصادی برای ارتقای زندگی فلسطینیان دارد» و دنیا باید «با ذهنی باز» با این طرح برخورد کند.

کنفرانس بحرین تحت عنوان «صلح تا آبادانی» روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته در شرایطی برگزار می‌شود که به خاطر مخالفت فلسطینی‌ها تردیدهای بسیاری درباره موفقیت آن وجود دارد. در عین حال منطقه نیز تحت تأثیر تنش‌ها میان ایران و آمریکا قرار دارد.

هیچ یک از مقامات غزه و کرانه باختری در کنفرانس بحرین حضور نخواهند داشت. کاخ سفید اعلام کرده که به همین خاطر تصمیم گرفته که از مقامات دولت اسرائیل نیز برای این کنفرانس دعوت نکند.

این در حالی است که پیش تر اسرائیل اعلام کرده بود که در نشست بحرین حضور خواهد داشت.

اما در غیاب آنان، مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

این متن 40 صفحه ای را از اينجا (MEP-narrative-document_FINAL) دانلود کنید.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رادیو فردارویترزکاخ سفید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا