مذاکرات محرمانه اسرائیل برای دراختیار گرفتن یک پایگاه هوایی در عربستان

منابع بلندپایه خبر دادند که اسرائیل پیشنهاد خود را با مقامات عربستان مطرح کرده و در این باره مذاکرات مستقیمی انجام شده است.

میدل ایست نیوز: منابع بلندپایه عرب از تماس های محرمانه میان عربستان و اسرائیل برای رسیدن به توافق نظامی میان عربستان و اسرائیل خبر دادند.

این منابع به پایگاه «الخلیج اونلاین» گفته اند که این تماس ها با هدف رسیدن به توافقی نظامی برای ورود اسرائیل به عمق منطقه عربی است.

به گفته این منابع اسرائیل در پی فروش سلاح های تولیدی خود به عربستان و از آن بالاتر استفاده از فرودگاهی از کار افتاده در خاک عربستان به عنوان پایگاهی برای هواپیماهای تجسسی خود در منطقه است.

براساس این گزارش، اسرائیل می خواهد که از این فرودگاه برای سوخت گیری و استقرار سربازان اسرائیلی و نصب رادار و تجسس استفاده کند.

این منابع افزوده اند که اسرائیل این درخواست را چند ماه پیش با عربستان مطرح کرده و تاکنون دیدارها و مذاکراتی مستقیم در این باره انجام شده است.

به گفته این منابع، اسرائیل می کوشد این منطقه را در قالب یک قرارداد اجاره طولانی مدت در اختیار بگیرد.

این منابع تأکید کرده اند که اگر چنین توافقی عملی شود اتفاقی بی سابقه در روابط کشورهای عربی با اسرائیل رخ خواهد داد و راه برای دیگر کشورهای متحد عربستان برای عادی کردن بیش از پیش روابطشان با اسرائیل باز می شود.

این گزارش افزوده که منطقه ای که اسرائیل برای گرفتن آن مذاکره می کند منطقه ای در نزدیکی فرودگاه سلطان بن عبدالعزیز در حدود دو کیلومتری شهر تبوک در شمال عربستان سعودی است.

به گفته این منابع این منطقه نزدیک ترین نقطه در خاک عربستان به اسرائیل و منطقه ای استراتژیک است.

فرودگاه تبوک در 1100 کیلومتری شمال شرق ریاض و در 200 کیلومتری منطقه ایلات اسرائیل در دریای سرخ واقع شده است.

پیش از این «گادی آیزنکوت»، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در مصاحبه با روزنامه عربستانی «ایلاف» گفته بود که اسرائیل آماده تبادل اطلاعات با عربستان با هدف جلوگیری از نفود ایران در منطقه است.

رسانه ها پیش تر خبر داده بودند که عربستان از اسرائیل دستگاه های شنود و جاسوسی به ارزش 250 میلیون دلار خریداری کرده است. خبری که مدیر شرکت اسرائیلی «پگاسوس» تلویحا آن را تأیید و از آن دفاع کرد.

نقشه عربستان و اسرائیل

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج اونلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا