3 اختلاف اصلی بر سر راه قانون حضور فقهای اسلامی در دادگاه فدرال عراق

«یونادم کنا»، نماینده مسیحی پارلمان عراق از علل تاخیر در تصویب قانون دادگاه فدرال عراق در پارلمان، پرده برداشت.

میدل ایست نیوز: «یونادم کنا»، نماینده مسیحی پارلمان عراق از علل تاخیر در تصویب قانون دادگاه فدرال عراق در پارلمان، پرده برداشت.

کنا در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد: «اختلاف نخست درباره بند مربوط به فرایند رای‌گیری در دادگاه فدرال است که آیا با اجماع آرا خواهد بود یا سه‌چهارم آرا و یا به شکلی دیگر. اختلاف دوم این است که برخی خواهان حق وتو فقهای اسلامی بر تصمیمات دادگاه فدرال هستند و این اکه در دادگاه مذکور 4 فقیه خواهد بود یا دو فقیه.»

این نماینده مسیحی پارلمان عراق درباره اختلاف دیگر موجود در قانون دادگاه فدرال گفت: «برخی افراد خواهان مشخص کردن سن فقها برای حضور در دادگاه یاد شده هستند و اینکه حضور فقها مادام العمر و تا زمان ناتوانی در انجام مسئولیت‌ خواهد بود یا اینکه طبق دیدگاه برخی نمایندگان مدت حضور فقها در دادگاه فدرال 15 سال تعیین شود و حداکثر عمر فقها هم 75 سال مشخص شود. اختلاف دیگر مربوط به این مساله می شود که کدام نهاد مسئول انتخاب فقها خواهد بود.»

کنا با بیان اینکه در قانون سابق دادگاه فدرال در سال 2015 میلادی پیشنهاد حضور دو فقیه مطرح شده بود اما اکنون خواستار حضور 4 فقیه هستند، افزود: «وجود فقها در دادگاه فدرال موجب دخالت آنها در همه اموری می شود که اعتقاد دارند با شریعت اسلامی مغایر است.»

وی درخصوص توجیه وجود فقها در دادگاه فدرال تاکید کرد: «نیازی به حضور فقهای اسلامی و یا کسان دیگر در دادگاه فدرال نیست چرا که از 9 عضو دادگاه فدرال 8 تن از مسلمانان هستند. آیا این کافی نیست؟ کما اینکه هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که قوانین ضد دینی تصویب کند، بنابراین ترسی وجود ندارد.»

کنا در پایان اظهار داشت که اعتراضات به این قانون تنها منحصر به مسیحیان نیست بلکه طرف‌های کُردی و سازمان‌های مدنی و حقوق‌دانان نیز با این قانون مخالف هستند.

تصویب قانون دادگاه فدرال عراق که مستلزم حضور فقها در این دادگاه است، حساسیت‌هایی را نزد اقلیت‌های دینی این کشور از جمله مسیحیان، ایزدیان و دیگر گروه‌های دینی این کشور ایجاد کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا