امریکا دو نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان را تحریم کرد

حزب‌الله تحریم‌های جدید آمریکا را محکوم و آنها را «تحقیر مردم لبنان» ارزیابی کرد.

میدل ایست نیوز: دولت ترامپ دیروز سه‌شنبه در راستای سیاست فشار حداکثری علیه ایران و متحدانش برای نخستین بار دو نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان را تحریم کرد.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، امین شری و محمد حسن رعد به بهره‌برداری از نظام سیاسی و مالی لبنان به نفع جنبش‌های شیعه و ایران متهم شده‌اند. نفر سوم در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا، وفیق صفا، رئیس واحد ارتباطات و هماهنگی حزب‌الله است.

حزب‌الله تحریم‌های جدید آمریکا را محکوم و آنها را «تحقیر مردم لبنان» ارزیابی کرد.

به گزارش یورونیوز، سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی درباره این تحریم‌ها گفت که جنبش شیعیان ثبات سیاسی و اقتصادی لبنان و منطقه را تهدید می‌کند و به ضرر مردم لبنان است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که فشار حداکثری علیه حکومت ایران و متحدان آن توانسته است حمایت‌های مالی از حزب‌الله را محدود کند.

امین شری، ۶۲ ساله است و در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ از حوزه انتخابی بیروت به‌عنوان نماینده پارلمان لبنان انتخاب شد. طبق بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، شری مقام‌های یک بانک و خانواده‌های آنها را تهدید کرده بود. این تهدید پس از آن رخ داد که این بانک حساب‌های برخی افراد نزدیک به حزب الله که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند را مسدود کرد.

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا، عکسی از امین شری با قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران منتشر کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین درباره محمد رعد ۶۴ ساله که برای نخستین بار در سال ۱۹۹۲ نماینده پارلمان لبنان شد، گفته است: «همچنان فعالیت‌های حزب‌الله در اولویت او قرار دارد و خوشبختی لبنانی‌ها را به گروگان گرفته است.»

وفیق صفا، سومین فرد در فهرست تازه تحریم‌های آمریکا به گفته وزارت خزانه‌داری این کشور یکی از نزدیکان سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله است. وی به سوءاستفاده از جایگاهش برای وارد کردن برخی کالاهای ممنوعه به لبنان متهم شده است. از جمله این کالاها طبق بیانیه آمریکا، مواد مخدر و اسلحه ذکر شده است.

پس از انتشار بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در توئیتی نسبت به این تحریم‌های جدید واکنش نشان داد و از متحدان و شرکای ایالات متحده خواست که حزب الله را به‌طور کامل یک سازمان تروریستی در نظر بگیرند.

توییت مایک پمپئو در واکنش به قراردادن سه لبنانی در فهرست تحریم‌های آمریکا
وی همچنین تاکید کرد که تحریم‌های جدید علیه مقام‌های ارشد حزب‌الله لبنان بخشی از اقدام‌های آمریکا برای مقابله با نفوذ فزاینده حزب الله در لبنان است.

آمریکا از سال ۲۰۱۷ تا کنون ۵۰ عضو و نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

تحریم‌های جدید علیه این سه لبنانی نزدیک به حزب‌الله در حالی اعلام شده است که ماه گذشته با میانجی گری سید حسن نصرالله، دبیرکل این نهاد نزار زکا، شهروند لبنانی زندانی در ایران پس از نزدیک به چهار سال، آزاد شد. پلیس لبنان پس از آزادی زکا نیز تایید کرد که وی با حمایت سید حسن‌ نصرالله اما به خواست میشل عون آزاد شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن