معاون سابق نخست وزیر عراق: «خمیس الخنجر» نیروی تحمیلی ایران به نیروهای سیاسی عراق بود+فيلم

«بهاء الاعرجی» تأکید کرد که «خمیس الخنجر» مهره قطر است و ایران حضور او را به نیروهای سیاسی عراق تحمیل کرده است.

میدل ایست نیوز: «بهاء الاعرجی»، که سابقه معاونت نخست وزیر و ریاست هیئت پاکدستی عراق را دارد، طی مصاحبه ای تلویزیونی با انتقاد شدید از دولت «عادل عبدالمهدی» را ناتوان از تحقق خواسته های ملت عراق دانست.

او که پیش از این از سران بلندپایه جریان صدر بود در این مصاحبه که از شبکه «دجله» پخش شده گفت که برخی تشکل های سیاسی نمی خواهند دولت عبدالمهدی موفق شود چون این دولت مستقل است.

الاعرجی با اشاره به خودداری مکرر مجلس عراق از رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش گفت که آخرین نامزد این سمت سابقه قابل قبولی داشته و برای رأی دادن باید به سابقه افراد توجه کرد نه «اینکه خنجر او را معرفی کرده یا چکش یا شمشیر».

بسیاری از تشکل های مجلس عراق تأکید کرده اند که رأی ندادن آنها به نامزد وزارت آموزش و پرورش به علت آن است که این سمت به تشکل سیاسی تابع «خمیس الخنجر»، متحد ائتلاف فتح به ریاست «هادی العامری» و کارپرداز حزب بعث و حامی مالی داعش، واگذار شده و هرگز به نامزد الخنجر رأی نخواهند داد.

پیش از این یکی از نامزدهای وزارت آموزش که چهره پیشنهادی خمیس الخنجر بود پس از افشای آنکه برادرش از وزرای بلندپایه گروه تروریستی داعش بوده از این نامزدی استعفا داد.

بهاء الاعرجی در ادامه اظهارات خود گفت که رأی ندادن به علت آنکه فردی نامزد الخنجر است شایسته نیست و «در هر حال وقتی او را به عنوان یک نیروی سیاسی به رسمیت شناخته ایم او هم باید مانند دیگر نیروهای سیاسی سهمی در دولت داشته باشد».

او در پاسخ به این سؤال که آیا برخی «گروه های سیاسی شیعه در به رسمیت شناختن الخنجر به عنوان یک نیروی سیاسی تجدید نظر کرده اند یا نه» گفت که نیروهای سیاسی شیعه «امکان چنین تجدید نظری ندارد چون این موضوع از جمهوری اسلامی به آنها تحمیل شده» و اهل سنت هم در این باره با یکدیگر اختلاف دارند.

الاعرجی که این تحمیل را کار «جمهوری اسلامی و نه ایران» خواند گفت که گروه هایی که موضع آشکار علیه سیاست های ایران دارند به نامزد پیشنهادی الخنجر رأی نمی دهند.

الاعرجی درباره اینکه منفعت ایران در تحمیل خمیس الخنجر به نیروهای سیاسی عراق چیست گفت: «این واقعیت است که بسیاری از نیروهای سیاسی با کشورهای دیگر روابط دارند و الخنجر مرتبط با قطر است و در اختلافات خلیج قطر به ایران نزدیک شد و از ایران خواست که نقشی برای الخنجر قائل شود در حالی که شیعیان و خود جمهوری اسلامی بیشترین مخالفت را در آغاز با الخنجر داشتند» و افزود که این همه نشان می دهد که استقلال تصمیم گیری در فضای سیاسی عراق همچنان ضعیف است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت که ایران از جنگ با امریکا استقبال می کند «اما می خواهد که این جنگ در خاک عراق باشد چون به منافع خودش فکر می کند».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن