امریکا سرخورده از عبدالمهدی به دلیل روابط ویژه اش با ایران/امریکا باز هم با سفر عبدالمهدی موافقت نکرد

ایالات متحده امریکا همواره دولت عراق را تحت فشار قرار داده است تا از نفوذ ایران بر گروه‌های عراقی و به ویژه حشد الشعبی را کاهش دهد، شاید فرمان ده‌بندی نخست وزیر عراق در رابطه با حشد را بتوان در این چارچوب تفسیر کرد.

میدل ایست نیوز: روزنامه العرب در گزارشی به بررسی نفوذ ایران در عراق و تاثیر آن در ایجاد گسل در روابط بغداد و واشنگتن پرداخته است.

این روزنامه می نویسد: تحولات جدیدی که اخیرا در عراق روی داده نشانگر وجود گسلی بزرگ در مناسبات واشنگتن و بغداد است، این امر به علت ناتوانی بغداد در مهار نفوذ ریشه‌دار ایران در این کشور است.

این تحولات به شکل جالب توجهی در زمان واحدی رخ داده است؛ واشنگتن برنامه استقبال از «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق را که قرار بود این ماه صورت بگیرد، تا زمان نامشخصی به تعویق انداخت، این در حالی است که سفارت ایالات متحده امریکا هم در بغداد برنامه کاهش شمار کارمندان خود در این کشور را به صورت پررنگ کلید زده است.

امریکا همچنین به شدت بر عراق برای اصلاح سیاست نامحدود درهای باز خود در قبال ایران، فشار وارد می کند تا اندازه‌ای که وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا شخصا برای مخابره این پیام راهی بغداد شد و این خواسته امریکا را به اطلاع مقامات عراقی رساند.

با وجود اینکه مسئولان عراقی به امریکایی‌ها وعده دادند برای رفع نگرانی این کشور از نفوذ ایران، هر کاری لازم باشد، انجام خواهند داد اما واقعیت میدانی هیچ گونه تحول راهبردی را نشان نمی دهد.

در همین رابطه، این برای دومین بار است که سفر عبدالمهدی به واشنگتن از سوی ایالات متحده امریکا بدون ذکر علت آن، به تعویق می افتد، این امر علامت سوال بزرگی را در رابطه با ارزیابی مقامات امریکایی از نخست وزیر عراق به نمایش می گذارد.

علیرغم اینکه زمان این سفر، اعلام نشده بود اما در هفته‌های اخیر شاهد پالس‌های متعددی از جانب بغداد بودیم که نشان می داد این سفر در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد.

در این میان، نخست وزیر عراق تلاش کرد به خواسته‌های ایالات متحده امریکا درخصوص ساماندهی نیروهای حشد الشعبی جامه عمل بپوشاند و خروج این نیروها از دایره نفوذ و تاثیر ایران را تضمین کند. وی در همین رابطه، اخیرا فرمان ده‌بندی را صادر کرد، اما این فرمان چیز جدیدی در بر نداشت به علاوه اینکه دشوار‌های بسیاری مانع از اجرای بندهای این فرمان می شود و بیشتر این دشواری‌ها مربوط به قانونی می شود که در زمان نخست وزیری حیدر العبادی مورد تصویب قرار گرفته است.

عبدالمهدی همچنین در بازخواست افراد دخیل در حملات صورت گرفته در ماه مه به سفارت امریکا در بغداد و شماری از اردوگاه‌های نظامی در عراق که نظامیان امریکایی در آن مستقر بودند، ناکام ماند چرا که نخست وزیر عراق با مشکلات پیچیده‌ای در برخورد با این پرونده رو به روست، به طوری که ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری که مورد حمایت ایران است و در تشکیل دولت عراق نقش پررنگی داشته، متهم به داشتن ارتباط با گروه‌‌های نظامی است که دستورات ایران را اجرا می کنند و چه بسا در حملات ماه مه گذشته دست داشته باشند.

ناظران امر بر این باورند که به احتمال زیاد، این عبدالمهدی است که باید بهای برخورد احتمالی میان دولت و حشد الشعبی را بپردازد، و در طرف مقابل در صورت عدم مقابله با حشد الشعبی، خود متهم به در پیش گرفتن سیاست جلب رضایت ایران به ضرر روابط عراق با واشنگتن می شود.

در راستای کاهش مناسبات موجود میان واشنگتن و بغداد، سفارت امریکا در عراق تصمیم گرفته کادر دیپلماتیک خود را کاهش دهد تا بدین ترتیب از بزرگ‌ترین هیات دیپلماتیک امریکا در جهان به کمترین آن تبدیل شود.

در همین رابطه، ایالات متحده امریکا اقدام به انتقال بخش بزرگی از کارمندان غیرنظامی سفارت خود از بغداد کرده است. این اقدام پس از آن صورت گرفت که امریکا اعلام کرد برای سلامتی و تامین جانی کارمندان خود در پی افزایش تهدیدات ایران در طرحی موقتی بخشی از آنها را از عراق خارج می کند.

اما منابع آگاه در سفارت امریکا در بغداد تاکید می کنند که طرح کاهش کارمندان با توجه به ضعف اقدامات عراق در رفع نگرانی‌های واشنگتن، موقتی نخواهد بود. بنا به گزارش‌ منابع اروپایی، شمار کارمندان امریکایی که در سفارت این کشور در بغداد باقی خواهند ماند، بیش از 100 تن نخواهد بود، این در حالی است که تعداد آن پیشتر به هزاران نفر می رسید.

با این حال سیاستمداری عراقی که با دفتر نخست‌وزیری در ارتباط است، این تحولات را جدی نمی داند. این سیاستمدار عراقی در گفت‌وگو با العرب تصریح کرد: «تماس‌ها با مقامات امریکایی برای تعیین زمان سفر نخست وزیر به واشنگتن ادامه دارد.»

وی افزود: «عراق نمی تواند در رابطه با برنامه‌های کشورها در امنیت سفارتخانه‌هایشان و شمار کارمندان آن اظهار نظر کند.»

این مقام عراقی با تکذیب این مطلب که دفتر عبدالمهدی ابلاغیه‌ای از سوی امریکایی‌ها در این باره دریافت کرده، تاکید کرد که مناسبات بغداد و واشنگتن در حال حاضر در بهترین نحو است.»

در همین راستا، تحلیلگران عراقی معتقدند که ایالات متحده امریکا به فشارهای خود بر بغداد برای تصحیح روند روابطش با ایران ادامه خواهد داد، اما برخی نیز هشدار می دهند در صورتی که بغداد بر تداوم نفوذ ایران پافشاری کند، این احتمال وجود دارد که امریکا از عراق صرف‌نظر کند.

این در حالی است که تحلیلگران بعید می دانند که امریکا، عراق را به عنوان لقمه‌ای چرب برای نفوذ ایران به حال خود رها کند اما این هشدارها با توجه به سیاست‌های نامتعارف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا پررنگ‌تر می شود به ویژه زمانی که از اصلاح وضعیت عراق ناامید شود. این بدین معنی است که ترامپ بغداد و تهران را در یک سبد قرار می دهد و هر دو را با هم مورد تحریم اقتصادی قرار می دهد.

روزنامه العرب پیشتر در گزارشی نوشته بود که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در سفر اخیر خود به بغداد در دیدار با برهم صالح، رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق به آنها اطلاعاتی را ارائه کرده بود که در آن نشان داده می شد که گروه‌های عراقی مرتبط با ایران در حال برنامه‌ریزی برای اجرای حملات به مقر نیروهای امریکایی در شمال بغداد و غرب این کشور هستند.

در اطلاعات ارائه شده از سوی پمپئو، طرح‌هایی برای حمله به سفارت امریکا در بغداد با استفاده از موشک‌های کوتاه‌برد به اضافه طرح‌های جدی ایران برای بستن تنگه هرمز نیز وجود داشت.

وزیر امور خارجه امریکا پس از پایان مذاکرات خود با صالح و عبدالمهدی، به خبرنگاران همراه خود در هواپیما گفت: «با مقامات عراقی در رابطه با اهمیت ارائه تضمینی از سوی بغداد مبنی بر توان این کشور در حمایت مناسب از شهروندان امریکایی، رایزنی کردم، آنها نشان دادند که به مسئولیت خود واقف هستند.»

وی همچنین اذعان کرد که مقامات عراقی را در جریان تهدیدات روزافزون ایران قرار داده و اطلاعات بیشتری در این باره به آنان ارائه کرده است تا عراق اقدامات لازم برای تامین امنیت کارمندان امریکایی را اتخاذ کند.

در همین رابطه، کارشناس سیاسی عراقی اعلام کرد که دولت امریکا نه به خاطر وفاداری بغداد به تهران که بیشتر به علت ناتوانی و ضعف این کشور در تصمیم‌گیری مستقل، به دولت عراق اعتماد ندارد؛ چرا که در صورت اتخاذ تصمیمی مستقل، دولت عراق رویاروی گروه‌های پرقدرت این کشور که طرفدار ایران هستند، قرار می گیرد.

وی در پایان اظهار داشت که ایالات متحده امریکا نمی تواند از عراق صرف‌نظر کند، این امر نه به خاطر حمایت از این کشور که بیشتر به این دلیل است که امریکا، عراق را کانون و مرکز ثقل پروژه‌های خود در خاورمیانه قلمداد می کند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العرب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا