پیشرفت های مهم نماینده سازمان ملل در حل اختلافات درباره تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه

پدرسون در دیدار با مخالفان سوریه از حل اختلافات اصلی بر سر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی در مذاکراتش با دولت سوریه خبر داده است.

میدل ایست نیوز: «گر پدرسون»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، سفر خود به چند کشور منطقه با دیدار از دمشق در حالی به پایان رساند که توانست در روند تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه به پیشرفت های مهمی برسد.

«ابراهیم الجباوی»، رئیس دفتر رسانه های هیئت مذاکره کننده مخالفان سوریه، گفت که پدرسون در دیدار با اعضای این هیئت از پیشرفت در چند موضوع و از همه مهم تر آتش بس و پرونده بازداشت شدگان خبر داده است.

او گفت که پدرسون در دیدار با مخالفان آنان را در جریان دیدارهای خود با مقامات سوریه در دمشق و پیشرفت های به دست آمده در تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی قرار داده است.

به گفته الجباوی، پدرسون در دیدار با مخالفان تأکید کرده که در مورد 6 نام مورد اختلاف برای عضویت در کمیته تدوین قانون اساسی پیشرفت هایی حاصل شد و حکومت سوریه در این باره انعطاف نشان داده است.

او افزود که پدرسون گفت که در موضوع تشکیل کمیته و سازوکار اجرایی آن و تعیین هیئت رئیسه آن و حد نصاب رأی گیری برای تصویب مواد و اینکه رأی گیری زیر 75 درصد نباشد هر توافقی که با هیئت مذاکره کننده صورت گرفته حکومت سوریه هم آن را پذیرفته است.

الجباوی تأکید کرد که مخالفان اعتماد چندانی به روسیه ندارند هرچند اطمینان دارند که این انعطاف ازجانب حکومت سوریه بدون فشارهای روسیه به دست نمی آمد.

کمیته تدوین قانون اساسی سوریه قرار بود سال گذشته تشکیل شود اما اختلافات شدید و پافشاری حکومت سوریه بر مواضع خود درباره ترکیب اعضای آن تاکنون مانع از تشکیل آن شده است.

اختلافات در حدی بود که امریکا و فرانسه در نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار یافتن جایگزینی برای این کمیته شدند.

هفته گذشته روسیه اعلام کرد که تلاش هایی برای رفع این اختلافات را آغاز کرده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیره
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن