نتایج غافلگیرکننده یک نظرسنجی: مردم غزه موضع معتدل تری درقبال اسرائیل دارند

تازه ترین نظرسنجی یک مرکز فلسطینی تصورات جاافتاده و رایج درباره ساکنان غزه و نوار باختری را به چالش می کشد.

میدل ایست نیوز: تازه ترین نظرسنجی ای که مرکز نظرسنجی فلسطینی منتشر کرده و در فاصله میان 27 ژوئن تا 15 ژوئیه تهیه شده نشان دهنده نتایجی است که با آنچه در سیاست بسیاری کشورها درقبال مسئله فلسطین بدیهی شمرده می شود تفاوت بسیار دارد.

این نظرسنجی نشان می دهد که حدود 2 میلیون فلسطینی ساکن نوار غزه از ساکنان کرانه باختری، با جمعیتی تقریبا برابر، در بسیاری مسائل مربوط به اسرائیل نظر معتدل تری دارند. برای نشان دادن نتایج غافلگیرکننده و شوک آور این نظرسنجی کافی است به نتایج سؤالات اصلی آن نگاه بیندازیم.

براساس این نظرسنجی 50 درصد ساکنان کرانه باختری معتقدند که حماس باید آتش بس با اسرائیل در غزه و کرانه باختری را ادامه بدهد، اما نسبت کسانی که با چنین چیزی در غزه موافق اند 68 درصد است.

همچنین 37 درصد مردم در کرانه باختری از اینکه شرکت های اسرائیلی فرصت های شغلی تازه ای در کرانه باختری و نوار غزه ایجاد کنند استقبال می کنند، اما این آمار در نوار غزه 68 درصد است.

جالب تر اینکه 61 درصد مردم در نوار غزه معتقدند که حماس باید شعار ویرانی اسرائیل را کنار بگذارد و راه حل دو کشوری براساس مرزهای 1967 را بپذیرد، اما در کرانه باختری 46 درصد چنین اعتقادی دارند.

علاوه بر این، 46 درصد ساکنان کرانه باختری مخالف آغاز مذاکرات با اسرائیل در شرایط کنونی هستند اما در غزه مخالفان 32 درصد جمعیت هستند.

همچنین 57 درصد مردم در کرانه باختری و 68 درصد در نوار غزه معتقدند که باید فلسطینیان در پی روابط شخصی مستقیم و گفت وگوی مستقیم با اسرائیلی ها برآیند تا جبهه صلح طلب اسرائیل تقویت شود و در نهایت راه حلی عادلانه برای مناقشه فلسطین و اسرائیل پیدا شود.

این تفاوت های غافلگیرکننده را چگونه می شود توضیح داد؟ یکی از تفسیرهای محتمل آن است که ساکنان غزه در شرایط اقتصادی و اجتماعی سخت تری به سر می برند و بیشتر از مردم کرانه باختری در معرض واکنش های نظامی شدید اسرائیل بر حملات موشکی حماس بودند و برای همین نگاهشان به گزینه های عملی کوتاه مدت برای بهبود وضعیت اقتصادی و همزیستی یا حتی همکاری با اسرائیلی ها مثبت تر است.

تفسیر دیگر می تواند این باشد که ساکنان غزه از حاکمانشان که در مقایسه با حکومت تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری شدت عمل بیشتری نشان می دهد نارضایتی دارند. سؤالات دیگر در این نظرسنجی هردوی این تفسیرها را تقویت می کند.

در غزه 89 درصد مردم و در کرانه باختری 72 درصد معتقدند که در شرایط کنونی اصلاحات سیاسی و اقتصادی داخلی مهم تر از مسائل مربوط به سیاست خارجی است.

ضمن اینکه 52 درصد مردم غزه معتقدند که مسئله نزاع فلسطین و اسرائیل به سیاستمداران و پیرمردها مربوط می شود و شخصا برایشان اهمیتی ندارد، اما این نسبت در کرانه باختری 27 درصد است.

همچنین 78 درصد مردم غزه دربرابر 57 درصد مردم کرانه باختری خواستار توجه جدی تر به گرایش های افراطی اسلامی در جامعه فلسطین هستند.

در میان مردم غزه 85 درصد معتقدند که مردم باید برای انتخاب رهبرانی تأثیرگذارتر با فساد کم تر تلاش بیشتری کنند. موضوعی که 65 درصد مردم کرانه باختری با آن موافق اند.

در کرانه باختری 52 درصد مردم اسرائیل را مسئول اصلی کندی روند ساخت و ساز در فلسطین می دانند اما در نوار غزه 37 درصد اسرائیل را در این موضوع مسئول اصلی می دانند.

البته این وضعیت در همه مسائل جاری نیست. در بسیاری مسائل که فرضی ترند، ساکنان غزه به اندازه مردم کرانه باختری اهل شدت عمل اند. ازجمله در مسائلی مانند توجیه خشونت علیه شهرک نشینان و مخالفت با مشروعیت اسرائیل. جالب است که ساکنان غزه در موضوع قدس قاطع تر از مردم کرانه باختری فکر می کنند. 68 درصد مردم کرانه باختری معتقدند که باید یکی از مطالبات فلسطینیان سلطه بر سرتاسر قدس و خودداری از پذیرش تقسیم آن با اسرائیل باشد اما در غزه 82 درصد چنین نظری دارند. همچنین 70 درصد مردم کرانه باختری و 77 درصد مردم غزه نگران اند که اسرائیل در پی ویران کردن مسجد الاقصی است.

روی هم رفته می توان گفت که نظر ساکنان غزه در مسائل اقتصادی و سیاسی و حتی امنیتی معتدل تر از نظر ساکنان کرانه باختری است. چنین چیزی بسیاری از برداشت های غلط جاافتاده و رایج را به چالشی سخت می کشد. به خصوص تبلیغات حماس و دیگر گروه های حاکم بر غزه را با مشکل جدی مواجه می کند.

به لحاظ روشی، 500 شهروند غزه و 500 شهروند کرانه باختری در این نظرسنجی که به صورت رودررو و میدانی انجام شده شرکت کرده اند. مؤسسه تهیه کننده ای نظرسنجی از نیروهای بومی کارآموخته و تحصیل کرده در رشته آمار استفاده کرده و تلاش کرده که همه معیارهای بین المللی کیفیت آمار را رعایت کند. بسیاری از نهادهای بین المللی به آمارها و نظرسنجی های این مؤسسه اعتماد دارند و نسبت خطای آن 4 درصد است.

نویسنده این مقاله (دیوید پولاک) در جریان جزئیات و پرسش نامه ها و نحوه محاسبه نتایج بوده و درصورت درخواست می تواند اطلاعات بیشتر روشی را در اختیار قرار نهد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
مرکز واشنگتن برای مطالعات خاور نزدیک
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن