نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین: جنگ مالی علیه فلسطین برای وادارکردنش به «معامله قرن» است

«محمد اشتیه» امریکا و اسرائیل را به جنگ مالی علیه فلسطین برای وادار کردنش به «معامله قرن» متهم کرد.

میدل ایست نیوز: «محمد اشتیه»، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین، ایالات متحده و اسرائیل را به جنگ مالی علیه فلسطین برای وادار کردن آن به پذیرش «معامله قرن» متهم کرد و تأکید کرد که فلسطینان هرگز حاضر به معامله پول در ازای صلح نخواهند شد.

او روز سه شنبه در دیدار با 37 عضو کنگره امریکا در رام الله تأکید کرد که الان در اسرائیل بحث بر سر این است که کرانه باختری را رسما به اسرائیل منضم کنند یا اینکه سیاست تحمیل واقعیت را پیش ببرند.

اشتیه با بیان اینکه جبهه صلح در اسرائیل رو به انقراض است تأکید کرد که هدف از توسعه شهرک سازی در اسرائیل نابود کردن ایده دو کشوری است و افزود که ملت فلسطین مشتاق صلحی براساس حق و عدالت است.

او گفت که «محمود عباس» در چهار دیدارش با رئیس جمهور فعلی امریکا از هیچ تلاشی برای رسیدن به صلحی عادلانه و فراگیر کوتاهی نکرد اما دولت امریکا دست به اقدامات یکجانبه افراطی زد که مسیر مذاکره و راه حل سیاسی را از میان برد.

وی ادامه داد که دولت امریکا با انتقال سفارتش به بیت المقدس و موضوع پناهجویان و توقف حمایت هایش از دفتر سازمان ملل در فلسطین و حمایت از سیاست شهرک سازی همه تلاش ها برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل را نابود کرد.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اظهار داشت که هرگونه صلحی باید مبتنی بر یک مرجعیت حقوقی و مبتنی بر قوانین بین المللی باشد و باید اقداماتی برای جلب اعتماد میان همه اطراف انجام گیرد که از همه مهم تر توقف شهرک سازی و تعیین جدول زمانی برای پایان اشغالگری است.

او گفت که تلاش برای صلح از 28 سال پیش در مادرید آغاز شد و منطقی نیست که تاکنون پیشرفتی نداشته باشیم و افزود که صلح نیازمند اراده جدی است و اسرائیل چنین اراده ای را ندارد و امریکا از اسرائیل جانبداری می کند.

اشتیه تأکید کرد که بهترین راه حل از نظر فلسطین تشکیل دو دولت بر مرزهای 1967 با پایتخت قدس و راه حلی عادلانه برای پناهندگان فلسطینی است.

نمایندگان کنگره امریکا در این دیدار برخی مسائل مهم مانند کمک مالی به خانواده های شهدای فلسطینی و نیز علل ناکامی های پی در پی در حفظ آرامش و رسیدن به صلح را بررسی کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا