واکنش ها به گزارش شبکه امریکایی «الحره» درباره فساد در نهادهای دینی عراق

بسیاری از گروه های سیاسی عراق با صدور بیانیه هایی خواستار برخورد قاطع با این شبکه شدند.

میدل ایست نیوز: شبکه امریکایی «الحره» روز شنبه با پخش گزارشی با عنوان «شمایل فساد مقدس در عراق» به موضوع فساد در نهادهای دینی عراق پرداخت.

در این گزارش که «معن الجیزانی»، روزنامه نگار عراقی آن را تهیه کرده با فساد در دیوان وقف اهل سنت عراق آغاز می شود و در آن حکم قضایی صادرشده علیه «عبداللطیف الهمیم» رئیس این دیوان نشان داده می شود.

به موجب این حکم قضایی الهمیم به اتهام پول شویی و فساد گسترده مالی به یک سال زندان با تعلیق اجرای حکم محکوم شده است.

این گزارش ادعا شده که یکی از موارد دریافت بیش از 4 میلیون دلار برای تبلیغات علیه افراط گرایی ازسوی دیوان وقف اهل سنت است که سرنوشت نامشخصی دارد.

براساس این گزارش الهمیم از سال 1994 در زمان رژیم بعث در یک پروژه دولتی ساخت شهر بازی در استان انبار شریک بود که بودجه اختصاص یافته برای این پروژه حیف و میل شد و وی از آن زمان پرونده دارد و بعد از سال 2003 مدتی سکوت پیشه کرد تا اینکه در زمان «نوری المالکی» در چارچوب زدوبند برای ایجاد بازویی برای دولت المالکی در میان اهل سنت به صحنه سیاسی بازگشت.

در بخش دوم این گزارش عتبه حسینی و عباسی و مقامات آن به استیلا بر زمین های دولتی و اجرای پروژه های عظیم صنعتی و نیز انحصار چاپ کتاب های درسی و دریافت مبالغ کلان از این راه متهم شده اند.

این گزارش با واکنش های اکثریت مقامات و نیروهای سیاسی عراق مواجه شده است.

سازمان ارتباطات و رسانه عراق با صدور بیانیه ای رسمی ضمن محکوم کردن این برنامه تأکید کرد که تدارکات برای تحلیل محتوای این برنامه و اقدام قانونی علیه آن آغاز شده است.

کمیته ارتباطات و رسانه عراق نیز این گزارش را خیال بافی و دروغ با هدف بدنام کردن نهادهای دینی عراق دانست و اعلام کرد که از طرق قانونی این موضوع را پیگیری می کند.

در این میان سفارت امریکا در بغداد با صدور بیانیه ای رسمی تأکید کرد که وزارت امور خارجه امریکا هیچ نظارتی بر محتوای برنامه های این شبکه ندارد و افزود که شبکه الحره «با شفافیت و بی طرفی مسائل مهم منطقه و سیاست امریکا» را پوشش می دهد.

«محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق، نیز با صدور بیانیه ای تأکید کرد که مرجعیت های دینی در عراق با مواضع ملی خود همواره نقش مهمی در حفظ ثبات و جامعه عراق داشته اند و افزود که «وقت آن رسیده که دستگاه های دولتی آیین نامه های مربوط به عملکرد حرفه ای رسانه ها را اجرا و فضای رسانه ای را کنترل کنند تا اهانت های بی ضابطه و به دور از واقعیت به نهادهای دولتی و دینی پایان یابد در عین آنکه آزادی چرخش اطلاعات و آزادی بیان حفظ شود».

«میثم الزیدی»، رئیس نیروهای رزمنده العباس، که تابع عتبه عباسی است و نام وی در گزارش شبکه الحره نیز آورده شده با انتشار توئیتی تأکید کرد که به اینکه نامش در این برنامه انتقادی امریکایی آمده افتخار می کند و افزود که این برنامه در راستای حملات اخیر به انبارهای مهمات حشد الشعبی است.

ائتلاف فتح به ریاست «هادی العامری» نیز این برنامه را اهانت عامدانه به نقاط قوت جامعه عراق و هماهنگ با حملات سازمان دهی شده علیه حشد الشعبی که برآمده از فتوای مرجعیت است دانست.

این ائتلاف در بیانیه خود از دولت عراق خواست که خیلی سریع موضعی شفاف در این باره بگیرد و با این شبکه «که ازطرف صهیونیست ها هدایت می شود» برخورد قانونی کند و مانع از «اقدامات امریکایی ها و صهیونیست ها در گمراه کردن مردم از راه مرجعیت» شود.

ائتلاف نصر به ریاست «حیدر العبادی» نیز با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که هرگونه حمله مستقیم یا غیر مستقیم به مقام مرجعیت و نمایندگان آن و نهادهای دینی به شدت محکوم است و افزود که مرجعیت دینی همواره به پاکدستی نهادها و درستی پروژه های خدمت گزارانه خود اهتمام ویژه داشته است.

جریان حکمت ملی عراق نیز با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این برنامه به صورت مغرضانه تهیه شده بود اما ملت عراق مرجعیت آگاه خود را می شناسد و فریب این اقدامات را نمی خورد.

در این بیانیه تأکید شده که هدف از این برنامه کاستن از اعتماد جامعه به مقدسات و اعتقادات و مرجعیتی بود که توانست بزرگ ترین توطئه در منطقه را شکست دهد و همزمانی این اقدام با اول محرم شاهدی دیگر بر غرض ورزی دست اندرکاران این برنامه بوده است.

همزمان استاندار كربلا از موسسات استاني درخواست كرد تا با شبكه الحره امريكا تعامل نكنند.

حزب الدعوه نیز با صدور بیانیه ای از نهادهای رسانه ای عراق خواست که دربرابر این «نیت شوم» با قاطعیت بایستد و مانع از «تضعیف مرجعیت» شود.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا