دستور نخست وزیر عراق به مقامات امنیتی عراق درباره هماهنگی با مقامات عربستانی درباره حمله به پالایشگاه نفت

منابع آگاه خبر دادند که «عادل عبدالمهدی» به مقامات امنیتی عراق دستور داده که با همتایان عربستانی خود برای بررسی این حملات در تماس باشند.

میدل ایست نیوز: منابع دولتی در بغداد خبر دادند که «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق، پیش از صدور بیانیه رسمی تکذیب اخبار مربوط به اینکه مبدأ حملات به تأسیسات نفتی عربستان از عراق بوده، با مقامات نظامی و امنیتی کشور تماس های گسترده ای برقرار کرده است.

این منابع به پایگاه «ایندیپندنت عربی» گفته اند که مسئولان واحدهای راداری نیروی مسلح عراق و مقامات اطلاعاتی تأکید کرده اند که هیچ فعالیت مسلحانه ای برای هدف قرار دادن عربستان ازخاک عراق مشاهده نشده است.

به گفته این منابع، با وجود این تأکیدات، عبدالمهدی به مقامات امنیتی دستور داده که وضعیت مناطق جنوبی عراق و مرز عربستان را با دقت بیشتری زیر نظر داشته باشند.

این گزارش افزوده که عبدالمهدی مسئولان امنیتی عراق را مأمور کرده که با همتایان عربستانی خود در تماس باشند تا اطلاعات دستگاه امنیتی عراق را با آنها بررسی کنند.

براساس این گزارش «فالح الفیاض»، رئیس سازمان حشد الشعبی عراق، مسئول پیگیری این موضوع شده است.

روز گذشته برخی منابع خبری امریکایی به نقل از منابعی غیر رسمی ضمن تردید در روایت گروه انصارالله (حوثی)، مدعی شدند که حملات به دو پالایشگاه نفتی در عربستان سعودی از خاک ایران یا عراق انجام شده است.

پیش از ظهر روز یکشنبه (15 سپتامبر) دولت عراق با صدور بیانیه ای رسمی اینگونه اخبار را بی اساس دانست و تأکید کرد که دولت عراق با کسانی که بخواهند قوانین رسمی عراق درباره جلوگیری از تبدیل کشور به مبدأ حمله علیه همسایگان را زیر پا نهند با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

ناظران تأکید کرده اند که اهتمام عراق به موضوع نشان دهنده توجه جدی این کشور به روابطش با عربستان سعودی است.

همزمان با همین تحولات، روز یکشنبه وزارت برق عراق قرارداد مهمی برای واردات 500 مگاوات برق از شبکه برق خلیج امضا کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایندیپندنت عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا