دیدارهای رئیس جمهور عراق در اولین روز سفر به نیویورک/ نشست سه جانبه با سران اردن و مصر + تصاویر

«برهم صالح» در اولین روز سفر خود به نیویورک با سران اردن و مصر و وزیر خارجه امریکا و امیر کویت دیدار کرد.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در نشست سه جانبه با حضور ملک «عبدالله دوم»، پادشاه اردن، و «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر، شرکت کرد.

در این نشست که روز یکشبه برگزار شد، حاضران بر ضرورت تماس های دائمی با دوستان و برادران منطقه جهت جلوگیری از تنش و حل بحران ها و افزایش تلاش برای مذاکره در راه حفظ آرامش و صلح در منطقه تأکید کردند.

سران این سه کشور همچنین امنیت را امری مشترک دانستند و تأکید کردند که تهدیدها و اختلالات امنیتی به ضرر همه است و برای همین بر ضرورت حفظ پیروزی های به دست آمده دربرابر تروریسم و ضرورت نابود کردن کامل گروه های تروریستی در هر نقطه ای و برخورد با همه حامیان سیاسی یا مالی یا رسانه ای آنها و نیز حمایت از تلاش های عراق برای بازسازی و بازگشت آوارگان به سکونتگاه هایشان تأکید کردند.

در این نشست همچنین بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای بحران های منطقه به خصوص سوریه و یمن و لیبی براساس قطع نامه های شورای امنیت و صیانت از یکپارچگی و استقلال این کشورها و جلوگیری از دخالت بیگانگان در امنیت تأکید کردند.

برهم صالح که شنبه شب وارد نیویورک شد دیدارهای خود در نیویورک را با دیدار با «مایک پومپئو»، وزیر خارجه ایالات متحده آغاز کرد.

او در دیدار با پومپئو بر ضرورت استفاده از ابزار مذاکره و گفت وگو برای حل مشکلات منطقه و تضمین ثبات در آن تأکید کرد و خواستار حفظ تمرکز بر ادامه جنگ با تروریسم شد و آن را ضامن امنیت و صلح بین المللی دانست.

برهم صالح همچنین با امیر کویت دیدار و سلامت وی را جویا شد.

او همچنین در دیدار با «کلاوس شواب»، رئیس مجمع جهانی اقتصاد، بر ضرورت ایجاد نظام اقتصادی تازه ای در منطقه که مبتنی بر امنیت همه کشورها باشد تأکید کرد.

شواب نیز در این دیدار از رئیس جمهور عراق برای شرکت در نشست سالانه مجمع اقتصادی داووس دعوت کرد.

در این سفر وزرای خارجه و برنامه ریزی و نیز «ذکری علوش» رئیس کمیته عالی بهبود وضعیت زنان در عراق، رئیس جمهور عراق را همراهی می کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا