نخستین واکنش ها به عملیات نظامی ترکیه در سوریه/ پنجشنبه نشست شورای امنیت برگزار می شود

بسیاری از کشورها و نهادهای بین المللی به اقدام نظامی ترکیه واکنش نشان داده اند.

میدل ایست نیوز:به دنبال آغاز حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه، روسیه اعلام کرد در این منازعه دخالت نمی‌کند.

در پی اعلام تصمیم واشنگتن مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر از آغاز حمله ارتش کشورش به خاک سوریه خبر داد.

اتحادیه عرب

«حسام زکی» معاون دبیر کل اتحادیه عرب تأکید کرد که این اتحادیه به وضوح دربرابر این تحرکات می ایستد و این اقدام را که نقض حاکمیت ارضی یک کشور عربی است محکوم می کند.

او گفت که اتحادیه عرب از سال 2011 پس از تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه، فعالیت سیاسی چندانی در پرونده سوریه ندارد.

وزارت امور خارجه مصر نیز این اقدام را محکوم کرد و گفت که نباید از شرایط جاری در سوریه سوءاستفادی ای خلاف قوانین بین المللی شود.

وزارت خارجه مصر خواستار برگزاری نشست فوری اتحادیه عرب شد.

روسیه: دخالت نمی‌کنیم

ساعتی پس از انتشار این خبر ولادیمیر دژاباروف، معاون اول کمیسیون روابط خارجی مجلس روسیه، دوما گفت کشورش در مناقشه نظامی میان ترکیه و سوریه دخالت نمی‌کند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه با نقل این اظهارات این مقام روسی همچنین از قول او نوشت: «حمله نظامی ترکیه می‌تواند به عنوان دست‌اندازی به حاکمیت ملی سوریه تلقی شود.»

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی با اردوغان وی را از «هر گونه اقدامی که در روند صلح این کشور اختلال ایجاد کند» بر حذر داشته بود و از وی خواسته بود پیش از هر اقدامی درباره آن بیشتر «فکر» کند.

ارتش ملی سوریه: به کردها رحم نمی‌کنیم

نیروهای ارتش ملی سوریه («ارتش آزاد» سابق) که ترکیه از آنها پشتیبانی می‌کند، از تصمیم دولت آنکارا برای حمله به سوریه استقبال کردند.

شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه روز چهارشنبه اعلام کردند جنگجویان این گروه به نیروهای گروه ی‌پ‌گ، یگان‌های مدافع خلق «رحم نخواهند کرد» و با «مشت آهنین» به آنها ضربه خواهند زد.

مسئولان ارتش ملی سوریه در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه در این زمینه منتشر کردند ضمن اعلام این که کردها برای آنها «راه دیگری باقی نگذاشته‌اند، خطاب به نیروهای تحت امر خود نوشتند: «با مشت محکم به آنها ضربه بزنید و با آتشی که بر سرشان می‌ریزید، مزه جهنم را به آنها بچشانید.»

ارتش ملی با این حال در این بیانیه از نیروهای خود خواسته است تا به غیرنظامیان و کسانی که به آنها یاری می‌رسانند کاری نداشته باشند.

اتحادیه اروپا: عملیات را متوقف کنید

اتحادیه اروپا ترکیه را به خویشتنداری فرا خواند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا ضمن دعوت از ترکیه به خویشتنداری، از این کشور خواست عملیات نظامی در خاک سوریه را متوقف کند. او روز چهارشنبه خطاب به مقام‌های آنکارا گفت: «اگر هدف از این نقشه شما ایجاد به اصطلاح منطقه امن باشد، انتظار نداشته باشید که اتحادیه اروپا هزینه‌ای برای آن بپردازد.»

ناتو: ترکیه سنجیده رفتار کند

ناتو در واکنشی محتاطانه‌تر از ترکیه خواست سنجیده عمل کند.

ینس استولتنبرگ، رئیس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ساعاتی پس از اعلام آغاز حمله ارتش ترکیه به شمال شرقی سوریه گفت: «امیدوارم عملیات ترکیه در سوریه سنجیده و متناسب باشد.»

بیانیه مشترک تروئیکا و درخواست برای تشکیل جلسه شورای امنیت

کشورهای عضو تروئیکای قدرتمند اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا قصد دارند در واکنش به حمله ترکیه به سوریه، بیانیه مشترکی صادر کنند.

دولت فرانسه روز چهارشنبه از جانب خود حمله ترکیه به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد و املی دومونشالن، وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه گفت که این عضو شورای امنیت به همراه عضو دیگر آن یعنی بریتانیا قصد دارند برای بررسی موضوع حمله ترکیه به سوریه، از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست برگزاری نشست اضطراری کنند.

فرانسه پیش از آغاز حمله ترکیه از احتمال چنین اقدامی ابراز «نگرانی شدید» کرده بود.

دولت آلمان نیز در واکنشی منفی به حمله ترکیه به سوریه خواستار توقف این اقدام شد. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در این زمینه گفت: «عملیات ترکیه منجر به بی‌ثباتی بیشتر منطقه شده و ممکن است حتی به تقویت گروه دولت اسلامی (داعش) بینجامد.»

هلند سفیر ترکیه را احضار کرد

برخی از دیگر کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و دانمارک نیز از حمله ترکیه ابراز نگرانی کردند.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا گفت که این عملیات به «بی‌ثباتی» منطقه دامن زده و به شهروندان غیرنظامی آسیب خواهد رساند.

وزیر امور خارجه دانمارک هم با «تأسف‌بار» و «اشتباه» خواندن تصمیم دولتمردان ترکیه به انجام عملیات نظامی در خاک سوریه گفت: «این تصمیم پیامدهای جدی برای شهروندان داشته و بر مبارزه با داعش نیز تأثیر [منفی] خواهد گذاشت.»

در میانه واکنش‌های شفاهی اروپاییان به حمله ترکیه، دولت هلند در اقدامی دیپلماتیک سفیر ترکیه را احضار کرد.

وزارت امور خارجه هلند بعدازظهر چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد سفیر ترکیه در این کشور را در اعتراض به ورود ارتش این کشور به خاک سوریه احضار و مراتب اعتراض خود را به این رفتار دولت آنکارا به وی ابلاغ کرده است.

رئیس جمهور امریکا: حمله ترکیه ایده خوبی نیست

«دونالد ترامپ» تأکید کرد که کشورش از اقدام نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه حمایت نمی کند و گفت که ترکیه مسئول وضعیت زندانیان داعش در منطقه است.

او گفت که اکنون ترکیه مسئولیت زندانیان داعشی در زندان ها و جلوگیری از بازگشت تروریست ها را بر عهده دارد و افزود که ترکیه وعده حمایت از افراد غیر نظامی و اقلیت های دینی را داده و انتظار می رود که به تعهداتش در این باره عمل کند وامریکا موضوع را کاملا زیر نظر دارد.

تهدید سوریه علیه ترکیه پیش از حمله

روز چهارشنبه پیش از اعلام حمله، دولت سوریه ترکیه را تهدید کرد در صورتی که در خاک این کشور اقدام نظامی انجام دهد از همه ابزارهای خود برای مقابله با آنکارا استفاده می‌کند.

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که دولت سوریه شدیدا اظهارات مقامات ترکیه‌ای را محکوم می‌کند و خواهان پایان دادن تجمع نیروی نظامی پشت مرزهای این کشور شد.

این گزارش که به نقل از یک منبع در وزارت خارجه سوریه منتشر شده در ادامه می‌افزاید: «تجمع نظامیان ترکیه در مرزهای سوریه، نقض فاحش حقوق بین‌الملل و همچنین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.»

دمشق همچنین با «خصمانه خواندن» اقدامات رجب طیب اردوغان، آن‌را مهر تاییدی بر امیال توسعه طلبانه ترکیه در اراضی سوریه دانست. در ادامه این گزارش دولت سوریه ضمن تاکید بر حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود، به آنکارا هشدار داد: «اگر اردوغان دست به حمله به خاک سوریه بزند، نه تنها خود را در کنار تروریست‌ها قرار می‌دهد که جایگاه خود را به عنوان ضامن مذاکرات آستانه از دست می‌دهد و این ضربه‌ای مهلک به روند سیاسی حل بحران سوریه خواهد بود.»

این منبع در وزارت خارجه سوریه همچنین با انتقاد از گروه‌های کردی افزود: «ما پیشتر بارها به گروه‌های کردی درباره پیامدهای تکیه کردن به آمریکا هشدا داده بودیم و از آنها خواسته بودیم به ابزاری در خدمت سیاست‌های آمریکا علیه وطنشان نباشد ولی این گروه‌ها به این هشدارها توجهی نکردند و به ابزاری در دست بیگانگان تبدیل شدند.»

گروه‌های کرد خودمختار در شمال شرق سوریه امروز چهارشنبه در پی تهدیدهای ترکیه برای آغاز عملیات نظامی، بسیج عمومی در این مناطق اعلام کرده‌اند.

ترکیه چند هفته‌ای بود که بر لزوم اقدام نظامی علیه گروه‌های کرد در شمال شرقی سوریه تاکید می‌کرد. دونالد ترامپ دو روز پیش در چندین توییت تاکید کرد وقت آن فرارسیده آمریکا سربازهای خود را از سوریه خارج کند و به آنچه او «جنگ‌های بی‌پایان» خوانده خاتمه داده شود.

نشست شورای امنیت

همزمان منابع دیپلماتیک خبر دادند که به درخواست بریتانیا و فرانسه و آلمان و بلژیک و لهستان روز پنجشنبه نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل در این باره برگزار می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن